01242017Sal
Last updateÇrş, 09 Kas 2016 12pm


ALGORİTMALAR

1-)Algoritma Nedir

Algoritma Hakkında Kısa Bilgi

Öncelikle tarihçesinden bahsetmek istiyorum. Algoritma; 800’lü yıllarda yaşamış olan matematikçi Muhammed İbn Musa al Khwarizmi’nin yaptığı çalışmalarda ortaya çıkmıştır. 12. Yüzyılda bu çalışmalar Latinceye çevrilirken çalışmalarının sahibi olan kişinin adından ilham alınarak al Khwarizmi adı yerine algorithm olarak çevrilmiştir. Algoritmalar bilgisayarlarda kullanılmadan önce matematik bilimi tarafından kullanılıyordu. Bu kadar tarih yeter. Konumuza geri dönelim.

Algoritma sonlu sayıda basamaktan oluşan problemleri çözmek için oluşturulmuş çözüm kümesidir. 3 temel özelliği vardır. Kesinlik, sıralı olmak ve sonluluk olarak tanımlanabilir. Biraz daha açarsak herkesin aynı bir şekilde anlayacağı kadar kesin, net bir şekilde sıralı ve sınırlı basmaktan oluşacak şekilde sonludur.

Problem Çözmek

Bilgisayar yazılımlarının genel amacı var olan bir problemi çözmektir. Problem çözmenin iki temel yöntemi vardır.

-Deneysel ve deneyimsel deneme yanılma yöntemleri,

-Algoritma yöntemi

İlkini anlayacağınız gibi gelişi güzel problem çözmektir. İkincisi ise asıl bizim üstünde duracağımız problem çözme yöntemidir. İkinciyi daha detaylı incelersek temel adımları şöyledir.

Öncelikle problem tanımlanır, girdi ve çıktıları belirledikten sonra çözüm yolları yani algoritma geliştirilir ve daha sonra çözümün denenmesi ve iyileştirilmesi yapılır. Bunlar yapıldıktan sonra algoritmanın kodlanması ve kodun denenip iyileştirilmesi yapılır.

Yazar: Burak GÜNDÜZ

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK'TA TAKİP EDİN