02272017Pzt
Last updatePzt, 20 Şub 2017 11am


#Dershanemolmasaydı

#Dershanemolmasaydı  (12 Kasım Pazartesi 19:00-20:30 arası twitterdayız)

Ben Tıp Fakültesini kazanmak ve Doktor olmak istiyorum. Bu sene sınava yaklaşık 1.800.000 öğrenci girdi. Tıp fakültesi ise Kuzey Kıbrıs'taki üniversiteler dahil yaklaşık 8.800 öğrenci alıyor. Bu kadar öğrencinin arasından ileriye çıkıp Tıp'ı kazanabilmem için benim farklı bir şeyler yapmam lazım. Zaten herkes okulda ders görüyor. Dershanede iyi bir ders çalışma programı yapar ve kendimi çok iyi motive edebilirsem iyi bir yerlere gelebilirim. Futboldan biliyorum. Kendini geliştirmek isteyen futbolcuların ellerinden daha iyi olan futbolcu abileri tutuyor. Antreman bittikten sonra biraz daha özel çalışıyorlar. Fark o zaman ortaya çıkıyor. Alex ve Hagi'yi kıyaslaması istenen Emre, "İki önemli isim bunlar. Kıyaslamak çok da doğru değil; ama insanlar illa bunun bir cevabını arıyor. Alex'i bir kenara atmıyorum; ama bana gençlik dönemimde kahramanlık yaptığı için Hagi, Alex'ten bir adım önde." Hagi'nin yaptığı kahramanlık antremanlardan sonra Emre'ye özel der vermesi sanırım.

Dershanelerin ortalama fiyatı bütün yıl boyunca; konu anlatımları, denemeler, konu tarama testleri, diğer Öğrencilere göre sıralamayı öğrenmek dahil 3.000 lira. Aile zorlanarak ta olsa bir yerlerden bulur buluşturur. Dershaneler kapatılır da, olmazsa ne olur? O zaman 3.000 liraya aldığım dersi en az 10.000 liraya alırım. Evime özel Hoca gelir, gider. Kim kazanır: Hem Öğretmen, Hem de ben. Peki bu iş en çok kime zarar verir? Kıt kanaat geçinen Aileye:(. Diyor bir öğrenci. Öğrencilere; ?Size iki tercihten birini seçin deseler (dershane mi okul mu), ikisi de ücretsiz olsa, hangisine devam edersiniz?? sorusuna öğrencilerin %60?ı dershane diyor ve % 67?si dershaneler olmadan sınav kazanılmaz diyorlar. Bu durumda suçlu dershaneler mi? Öğrencilerin dershaneyi okula tercih etmesinin sebebi kalite olabilir mi?

Öğrenciler; hedef belirleme, sosyal ilişkilerde gelişme sağlama, zamanı verimli kullanmada % 76?sı dershanelerin artı katkısının olduğunu söylüyor.
Rehberlik hizmeti okullara göre çok daha üst düzeyde. Yani öğrenci hem akademik hem de sosyal gelişim için dershaneyi daha önemli görüyor.
Dershaneler kapatılırsa; öğrencilerin büyük bir kısmı lise sonda şu anda çalıştıkları kadar asla çalışmayacaklar. İstedikleri üniversiteyi kazanma şanslarını düşük gördükleri için çalışmayı da bırakacak

Kıymetli Dostlar, benim kişisel görüşüm, sınav sistemi devam ettikçe özel dersler devam eder. Az bir ücrete aldığın hizmeti daha pahalıya alırsın. Olan yine garibana olur.
Dershaneler kapanırsa eğitim kurtulabilir mi acaba? Bu sene sınava giren öğrencilerden Temel Matematik testinde 870 bin 80 aday sıfır puan çekti. Bence sorun dershanelerin açık veya kapalı olmasında değil. 12 yıl boyunca okulda bu öğrenciler.
Peki, üniversitelere sınav yapmadan lise başarısıyla öğrenci alınabilir mi?

İzmir Atatürk Lisesiyle (98 öğretmen), Denizli Nikfer'deki Köseahmetler Lisesini (9 öğretmen) kıyaslayabilir misiniz? Tabi ki kıyaslayamazsınız. Ancak öğrencilerin karnelerinde düzeyleri eşitmiş gibi notlar yer alır. Birinde liseyi başarıyla bitirir tek bilinmeyenli denklem bilmez, diğerinde en zor integral problemlerini rahatça çözer. Mesela sadece bu yıl okul birincisi olduğu halde üniversiteye yerleşemeyen bin 500 öğrenci var. Bu rakam aslında eğitim sisteminin seviyesini en iyi özetleyen rakam. Aşağı yukarı her yıl böyle. Eğer lise başarısı ölçü olsaydı bu öğrenciler en iyi üniversitelere yerleşecek hatta burslu okuyacaklardı.

Üniversite hazırlık kursları gibi KPSS kursları, ingilizce kursları hatta sürücü kursları da var. Memur alırken tabii olarak sınav yapılıyor. Sınav yapmak dışında bir başarı sıralaması yolu yok. Şimdi KPSS kurslarını kapatmak mı gerek? Devlet niye üniversite eğitiminde alınan final ve vize notlarına göre seçim yapmıyor? ÖSYM, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) yapıyor. Mantıksız olduğu iddia edilebilir mi? Bu sınavın da kursları var. O kurslar da kapatılacak mı? Devlet 6 yıllık eğitim boyunca alınan puanlara göre uzmanlıklara seçim yapsa?
Dershaneler kapanınca neler olur?

Herkesin ilk aklına gelen öğretmenlerin işsiz kalacağı. Ben aynı fikirde değilim. Kaliteli öğretmen hiçbir yerde işsiz kalmaz. Üniversite mezunudur ve problem çözmeyi iyi bilir. Esas oradaki çaycı, temizlikçi, kayıt memuru, güvenlikçi, fotokopici, işsiz kalır. Asıl o kişiler mağdur olur.
Sınav olmayacaksa Türkiye'nin ciddi üniversiteleri öğrenci alma işini MEB'e emanet etmez.Yurtdışındaki gibi her üniversite kendi seçme sınavını yapar.
Dershaneleri kapatmanın yolu dershane ihtiyacını ortadan kaldırmakla olur. Bunun için de okullardaki kaliteyi yükseltmelisiniz. 24 kişiyi geçmeyen sınıflar, her derse öğretmen, akıllı tahtalar, boş geçmeyen dersler, okulda haftalık konu tarama testleri, anlaşılmayan konuların hafta içerisinde tekrarı, 15 günde bir yapılan seviye tespit sınavları bunları 2 haftada bir değerlendiren sınıf rehber öğretmeni, evde nasıl ders çalıştığı ve günde kaç soru çözdüğüne kadar ilgilenen ders öğretmeni, okula gelmediğinde ilk yarım saatte evin aranıp öğrencinin hasta olup olmadığının kontrol edilmesi ve hastaysa hemen ziyaretine gidilmesi hasta değilse neden okula gelmediğinin öğrenilmesi ve ona göre tedbirlerin alınması, sınav sistemine uygun müfredat (veya müfredata uygun sınav sistemi)... diye uzar gider bu yazı... Eğer bunlar yapılırsa "Dershaneleri devletin kapatmasına gerek yok, zaten kendiliğinden kapanır." AYNI HİZMETİ ALIRKEN NİYE DAHA FAZLA PARA ÖDEYEYİM Kİ???? Ama bunları yapamayacaksınız sınavların gerektirdiği bilgi ve donanım illegal giderilir.
Özel ders sektörü patlar. Orta gelir gruplarının çocukları kayıt dışı korsan özel derslere başlar. Yüksek gelir grubundaki ailelerse öğretmenleri evlerine getirterek özel ders aldırır. Sebep-sonuç ilişkisi ters kuruluyor. Otomobil tamirhaneleri kapatılırsa kazalar azalmaz veya hastaneyi kapatınca hastalıklar bitmiyor. Onarım ve telafi mekanizmaları kapatılınca asıl yapılması gerekenler yapılmıyor. Dershaneleri zorla kapatırsan karaborsaya düşer. Sektör tabir yerindeyse merdivenaltına iner. Mevcut düzende dershaneler haksızlık değil, aksine sosyal adaletin kaynağıdır. Parası olanlar özel hocalarla, sonrasında parayla yurtdışına göndererek çocuklarının yolunu açıyor. Yeterli parası olmayanlar ancak dershanelere giderek açıklarını kapatarak yarışta yer alıyor. Dershane ücretleri rekabet ölçüsünde pazarlığa göre değişebiliyor. Hele fakir ve başarılı çocukları bu kurumlar zaten bedava alıp destekliyor. Bu yolu kapatırsanız, en iyi ortamları parası çok olan ailelerin çocuklarına terk etmiş olursunuz.

İsterseniz en basit soruları sorarak olaylara bakabiliriz. Neden dershaneler var? Okulda yeterli eğitim olsaydı öğrenci dershaneye gider miydi? Öğrenci niye dershaneye gidince sınav kazanmanın daha kolay olduğunu düşünüyor? Neden sınav yapıyoruz? Dershaneler de kapatılırsa bu fırsat eşitsizliği öğrencilerin hayatını nasıl etkileyecek?

Fatih KALKINÇ / Özel Şifa Üniversitesi
Uzman Psikolojik Danışman

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK'TA TAKİP EDİN