02202017Pzt
Last updateÇrş, 15 Şub 2017 9pm


Hindistan 20$ lık tableti Aakash 2 yi Duyurdu

Aakash 2Geçtiğimiz yıllarda Hindistan'da Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin aktif kullaılması amacı ile Aakash isminde 35$ tablet üretilip öğrencilere satılacağı söylenmişti. Tüm dünyada ses getiren bu haber sonrası 35$ lık fiyat gerçekçi bulunmamış minumum maliyetin 60$ ın altına düşmesinin imkansız olduğu yorumları yapılmıştı.

Hindistan 7" lik Ubislate / Aakash 2 tabletini duyurdu. inanması zor ama maliyeti 20$. Aslında gerçek maliyeti 40$. 20$ ını devlet sübvanse ediyor. 40$ da olsa sahip olduğu özelliklere bakılırsa benzerlerinin nerede ise 1/5 fiyatına. Peki nasıl oluyorda maliyeti bu kadar düşürebiliyorlar.

aakash-2-tabletttt

Tabletlerde maliyeti oluşturan en önemli parçalardan biri dokunmatik ekran. Aynı özelliklerde dokumatik ekranı Çin firmaları 8$ a üretirken Tableti üreten Datawind firması kendi fabrikalarında 2.5$'a malediyor.

Datawind şirketinin başkanı Suneet Tuli Quartz?ın ofisinde tabletin içinde ne var ne yok göstermiş. ilgili videoyu aşağıda bulabilirsiniz. Quarz?daki haberin detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK'TA TAKİP EDİN