02192017Pz
Last updateÇrş, 15 Şub 2017 9pm


Kaliteli Yazılım Nasıl Geliştirilir?(Türkiye?de İlk ve Tek)-Hakan Atbaş

Kaliteli Yazlm Nasl Gelitirilir Hakan Atba211 sayfa, 32TL
1. baskı
Ebat: 19,5 x 24 cm
ISBN: 978-9944-711-79-1

Tüm Türkiye?deki kitapevleri ve online satış sitelerinde satışa sunulmuştur.
Bilgi için: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Yazılım geliştirme ile ilgili herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir başvuru kitabı.

Yazılım geliştirmek teknolojik bir uğraş olduğu kadar sanatsal da bir uğraştır; matematiksel doğası kadar sosyolojik ve psikolojik boyutları da vardır. Bu alan için uzun sayılabilecek bir süredir kurallarının ve yöntemlerinin ortaya konamamış olması da belki bu yüzdendir. Ancak artık bu durum değişmekte ve bu meslek alanının sırları da yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Bu kitap, yazılım projeleri ve geliştirme döngülerini inceler, organizasyonun ve kişilerin genelde uymaları gereken pratikleri (kalite güvence önlemlerini) ve proje safhalarında izlenmesi önerilen yöntemleri (kalite kontrol yöntemlerini) okuyucuya ulaştırır.
 
Kitap içerisinde, yazılım geliştirme alanında, bilimsel çevrelerce kabul görmüş kurallara ve yazarın yazılım deneyimlerinden edindiği bilgi ve önerilere ulaşmak mümkündür. Kitap hazırlanırken, her seviyeden yazılım geliştiren veya yazılım içeren projeleri yöneten insanların işlerini daha kaliteli yapmak ve kendilerini geliştirmek için bilgiler bulabileceği bir kitap olması hedeflenmiştir.   


Kimler  Faydalanabilir?
? Yazılım içeren projeleri yöneten üst seviye yöneticiler,
? Yazılım projelerinin tasarımını yapan tecrübeli yazılımcılar,
? Üniversitelerde konu ile ilgilenen akademisyenler, doktora, yüksek lisans, lisans ve ön lisans öğrencileri,
? Halihazırda yazılım geliştiren ve daha iyiye ulaşmak isteyen yazılımcılar,
? Yazılım testi alanında uzmanlaşmak isteyen test mühendisleri ve personeli,
? Mesleğe yeni başlayan ve iyi ve sağlam bir giriş yapmak isteyen programcılar,
? Yazılım dünyasına atılan meraklı tüm öğrenciler,
? Yazılım projeleri üreten organizasyonların yazılım kalite birimleri

İçindekiler

? Proje Yönetimi ve Aşamaları
Kitabın ilk bölümü proje yönetimi ve aşamaları konusunda bilgi verir. Bu kısım yazılım organizasyonlarındaki yöneticiler, proje yöneticileri için faydalı bilgiler içerir. Şüphesiz yazılıma yeni başlayan geleceğin yönetici adayları için de faydalı bilgiler içermektedir.

? Yazılım Geliştirme Modelleri
Bu kısımda yazılım geliştirmede uygulanan yöntemler avantajları ve dezavantajları ile birlikte, kimi zaman karşılaştırılarak sunulmaktadır.

? Kaliteli Kodlama
Kodlamanın daha kaliteli olması amacıyla, proje yöneticileri ve yazılımcılar için gerekli bilgiler bu bölümde bulunmaktadır. Ayrıca yazılımcıların daha verimli ve etkili kodlar geliştirebilmeleri için bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca sık yapılan hatalar da incelenmektedir.

? C++ Kodlama Gelenekleri
Uzun yıllar C ve C++ dillerinde yazılım geliştirdiğimiz için yıllar boyu biriken bu tecrübelerin unutulup gitmesine gönlümüz razı olmadı, bu bölümü oluşturduk. Bu kısımda şekilsel bir bakışla kaliteli kodlama tavsiyeleri bulunur. Kitapta örnekler C/C++ dilleri temel alınarak verilmiştir ancak çoğu örnek prensip olarak diğer bilgisayar dilleri kullanıcılarına da faydalı olacak şekilde düzenlenmiştir
?Ekler (Yazılım Kalite Standartları Üzerine)
Kitabın bu alanı da ekten ziyade kitabın devamı gibidir. Kodlama standartları bölümünden sonra yazılım geliştirme alanındaki insanlarla yapılan bir araştırma da bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

Yazar Hakan Atbaş, 1971 yılında Anakara?da doğmuştur.Uzun yıllar boyunca yazılım geliştirme ve yazılım test alanlarında çalışmış, Turkcell, Aselsan, Netaş, Mikes ve Telesis gibi firmalara destek vermiştir. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunudur.Evli ve 2 oğlu vardır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK'TA TAKİP EDİN