02202017Pzt
Last updateÇrş, 15 Şub 2017 9pm


SEO DERSLERİ

Tema Seçimi İçin En Önemli Kriterler

Yüzlerce tema sitesinin ve binlerce gerek ücretli gerek ücretsiz temanın bulunduğu web dünyasında webmasterların portallarına, bloglarına, haber sitelerine ve bunun gibi web sayfalarıına tema seçimi yapmaları gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu yazımızda SEO yararına tema seçimlerinden bahsedeceğiz. 

 Bloglar ve Portallar

Öncelikle sitenizin içeriğine karar verin. Siteniz gerçek anlamda bir kişisel blog mu yoksa portal mı? Eğer kişisel eleştri, hoşlandıklarınız, sosyal platformlarınız, izlediğiniz dizilerin yorumları gibi şeyler yapıyorsanız evet bir blog sahibisiniz. Android, IOS, Windows, Seo, Yaşam, Sağlık, Arabalar vs bir çok konuyu tek bir adreste barındırıyorsanız ve güncel paylaşımlarını yapıyorsanız siz bir portal sahibisiniz. Buna göre seçiminizi yapın ve ne yapmak istediğinizin farkında olun.

 Bir Blog sahibi iseniz sayfalara ayrılmış abartılı temalardan kaçının. Sliderler, ihtişamlı temalar size göre değil. Basit ve şık temaları tercih edin. Bugün dünyada ün yapmış blog sahiplerini incelediğimiz zaman minimalist temalar kullandıkları gerçeği ortadadır. kottke.org bunun en net örneklerindendir. Jason Kottke'nin güzel bulduğu şeyleri paylaştığı blog şuan dünyanın ilk sırada gelen bloglarından. Ve teması gördüğünüz gibi sadece beyaz. 

 Bir Portal sahibi iseniz yine sadeliğe ve minimal temalara değer vermeniz gerekiyor. Sizin işiniz kişisel blogların haricinde SEO ile biraz daha alakalı. PageSpeed ve kullanıcılara önem vermeniz çok daha önemli. Sayfa yüklenme hızına etki eden şeylerden biri sade temalardır. Bunu değerlendirin ve kategori çöplüğü, reklam tuzaklarıyla dolu temalardan kaçının. Ziyaretçileriniz aradıklarını kolay bulup, rahatsız edici reklamlarla karşılaşmadıkları sürece sitenizde daha çok vakit geçirecek, devamlı girmeye başlayacaklar. Bu konuda webrazzi.com 'u örnek alabilirsiniz. Göreceğiniz gibi temaları bildiğiniz beyaz. Fakat seo olarak kullanışlı. HTML 5 ve CSS 3 ile oluşturulmuş, Seo için faydalı olduğuna inandığınız temaları kullanın. 

 Haber ve Film Siteleri

Haber siteleri için sliderler vazgeçilmezdir. Manşet olarak kullanabilirsiniz. Fakat sakın bir blog ya da marka teması kullanmayın. Haber siteleri için gerek premium kullanışlı gerek ücretsiz temalar mevcuttur. yazi makinesi adlı bir tema mevcut tema arşiv sitelerinde. İncelerseniz ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Yine beyaz ve göz yormayan, fazla reklam olmayan bir tema seçin. Göz dolduran öğe temanız değil, içeriğiniz ve manşetiniz olsun. 

Film siteleri için ise tam tersi. Genellikle siyah temalar film izleme siteleri için çok karlı. Fakat Google Adsense'in film izleme sitelerini sistemden banladıklarını belirtmek isterim. Bunun için farklı reklam kaynaklarına başvurun. Sonrasında temanızda şıklık açısından ışıkları kapatma-ekranı karartma eklentisi bulundurun. Temanızda meta'ya ekleyin ve part ayırma scripti kullanın. Bu tıklanma oranınızı artıracaktır. 

 Kısaca

Temanızı seçerken validator.w3.org sitesinden HTML ve CSS kodlarında hata olmadığını onaylatın, yaptığınız site türüne göre sade ve şık bir tema seçin, temanızdaki linkleri (tasarımcısının izni var ise) kaldırın ve abartıya kaçmamaya özen gösterin. Son yılların trendi olan beyaz temaları tercih edin ve mobil destekli temaları tercih etmeyi unutmayın.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

FACEBOOK'TA TAKİP EDİN