135 Nolu Portu Kapatarak PC Güvenliğini artırmak

    Dünyanın en büyük güvenlik sitelerinin açıkladığı en çok saldırı alan portların TOP10 LIST’inde ilk sıralarda yer alan 135 numaralı portu kapatmayı anlatacağız bu dersimizde.

    Listening statüsündeki bir port bilgisayarınız için en büyük tehlikelerden biridir. Sıradan biri bile öğrendiği ufak tefek taktiklerle bilgisayarınıza erişim sağlayabilir. Bunlardan ilki 135 numaralı porttur. Bu portu kapatma işini Regedit kullanarak yapacağız.

Başlat > Çalıştır > Regedit yolundan Regediti açtıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Ole kısayolunu takip ediyoruz. Sağdaki listede EnableDCOM adlı kaydı açıp değeri “N” yapıyoruz. Ardından oradaki listeye tekrar sağ tıklayıp bir “dizi değeri” açıyoruz ve başlığına “EnabledRemoteConnect” yazıyoruz. Değer kısmına ise yine “N” yazıyoruz.

 

Bu defa Regedit kısmında bulunan HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Microsoft > Rpc kısayolunu izleyip sağ ekranda bulunan DCOM Protocols girdisini açıyoruz ve ncacn_ip_tcp şekline kayıtlı olan veriyi silip kapatıyoruz.

135 nolu portumuz kapanmıştır.

Bana Ders Anlat © 2008-2022