Activity,TextView,EditView Kavramları ve İlk Uygulama (Ders 3)

Bu dersimizde Activity,TextView ve EditView gibi temel kavramlardan bahsedecek ve ilk uygulamamızı programlayacağız.

Activity:Android programlamada işlemler Activity olarak tabir edilirler yani Türkçe karşılığı ile aktivite.Activity bir Android kavramıdır ve Android SDK ile birlikte gelen bir sınıf yapısıdır.Her bir Activity içerisinde onCreate,onPause,onDestroy gibi hazır fonksiyonları bulundurur.Bu fonksiyonlar Eclipse menüsünde Source kısmındaki Override/Implement Methods kısmından Activity’ye dahil edilebilirler.

Layout:Layout Android uygulamalarının kullanıcı tarafından görüntülenen kısmıdır.Layout üzerindeki her bir nesne TextView,Button gibi hazır Android sınıfları ve Layout oluşturulurken nesnelere verilen id?ler ile kontrol edilir.

TextView:TextView bir Layout nesnesidir ve yazı göstermek için kullanılırlar.TextView’lerin içeriği ve özellikleri fonksiyonlar aracığıyla değiştirilebilir.TextView class’ı ile kontrol edilirler.

EditView:EditView de TextView gibi bir Layout nesnesidir ve kullanıcıdan veri almak için kullanılır.EditView class’ı ile kontrol edilirler.

Button:Button da diğer Layout nesneleri gibi bir nesnedir ve Button class’ı ile projenin kod kısmına dahil edilirler. Buton oluşturmak için kullanılırlar.

İzledikten sonra dersi farklı sitelerde ve sosyal ağlarda paylaşıp bize destek olmayı unutmayın.

Kaynak : www.programlamadefteri.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022