Favicon nasıl oluşturulur

Web sayfalarının adreslerinin hemen başında özel ikonların bulunduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Siz de blogunuz için bunlardan bir tane hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir fotograf düzenleme programına ihtiyacınız olacak.Hayır ben bu tür programlarla uğraşmadan yapabilirmiyim derseniz,bunun içinde hazır siteler mevcut. Favicon Galeri sitesi ihtiyacınız olan iconların nasıl oldukları hakkında size bilgi vermek için iyi bir kaynak olabilir. Ayrıca bu site gene favicon oluşturmak için size fazlasıyla yardımcı olmakta.ek olarak bu sitede hareketli faviconlarda oluşturabilirsiniz.İcon uzantısını kaydederken sitenin dosyaya vermiş oldugu ismi değiştirmemeye dikkat edin. Hareketli İconlar için Animate Favicon ismi kullanılır. Eğer hareketli bir Favicon tasarlıyorsanız dosyanın uzantısının bu isimde olduğuna dikkat etmelisiniz.

<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico”> Sabit

<link rel=”shortcut icon” href=”/Animate_favicon.ico”> H areketli

Oluşturacağınız iconun öncelikle sizin blogunuzun bir nevi logosu oldugunu sakın unutmayın.Bu şu demek oluyor.Blogunuzu ziyaret eden bir kullanıcı eğer içeriğinizi beğenir ve blogunuzu kaydetmek isterse,kaydedilen alan üzerinde oluşturacağınız logo gözükecektir,buda blogunu veya web sitenizi diğer adreslerden farklı ve farkedilir bir özellik kazandıracaktır.

Favicon dosyası 16×16 piksel boyutlarında .ico uzantılı bir grafik dosyasıdır. Modern web tarayıcıları artık .gif ve .png uzantılı dosyaları da favicon olarak gösterebilmektedirler. Bu iconu bloga yüklemek için şu yöntemi uygulamanız gerekiyor.

Oluşturduğunuz (veya internetten bulduğunuz) favicon dosyasını sunucunuzun kök dizinine gönderin. Eğer kendi sunucunuz yoksa, diğer bir ifade ile blog?unuz ücretsiz bir sunucu üzerinde ise, yine ücretsiz olan grafik sunucularından faydalanabilirsiniz (örneğin; imageshack.us). Ama bu durumda favicon dosyanızı .png veya .gif olarak kaydetmeniz gerekecektir, çünkü ücretsiz resim sunucularının çoğu .ico desteği vermiyor.

Favicon dosyanızı bir suncuya göderdikten sonra adresini alın ve aşağıdaki gibi bir kod oluşturun. Favicon dosyanızı kendi sunucunuza gönderdiyseniz kodunuz şu şekilde olacaktır;

<link rel=”shortcut icon” href=”/favicon.ico”>

Eğer ücretsiz bir sunucu kullandıysanız (örnekte imageshack.us kullanılmış) kodunuz şu şekilde olmalıdır;

<link rel=”shortcut icon” href=”http://img381.imageshack.us/img381/23/favicon0nx.png”>

Son işlem olarak oluşturduğunuz bu kodu kopyalayın ve tasarım şablonunuzun HTML kodu içerisinde <HEAD> </HEAD> etiketlerinin arasına yapıştırın ve kaydedin. Şablonunuzu güncelledikten sonra favicon?unuz adresinizle birlikte görünmeye başlayacaktır.

Bana Ders Anlat © 2008-2022