Gimp te buton yapımı

Seçim Araçları

Gimp’i biraz kurcalayıp samimiyetinizi artırdıysanız artık derslerimize başlayabiliriz demektir. Bunu yapmadan önce seçim araçlarımızın ortak özelliklerine değinmemizin yararlı olduğunu düşünüyorum. Okumaya başlamadan önce bir köşede Gimp açık olsun ve 400×400 piksel boyutlarında boş bir dosya oluşturup denemeler gerçekleştirin.

Seçim araçlarının ortak seçenekleri

a) Seçim kipleri

Soldan sağa doğru yukarda gördüğünüz seçeneklerimizi inceleyelim.

 • Geçerli seçimin Üzerine yaz : Normal seçim şeklidir.
 • Geçerli seçime ekle (shift tuşu) : Yeni bir seçim yaptığınızda eskisine eklenir.
 • Geçerli seçimden çıkart (ctrl) : Yeni bir seçim yaptığınızda önceki seçiminizden çıkarılır.
 • Geçerli seçim ile kesiştir. (shift+ctrl) : Yeni bir seçim yaptığınızda önceki seçiminiz ile kesişmeyen yerler seçili olarak kalır.

b) Kenarları yumuşat

Bu seçenek aktif olduğunda seçiminizin etrafı bulanıklaşır. Yandaki resme bakarsanız aklınızda canlandırmanız daha kolay olacaktır. Seçim düzenleyici sekmesinde yaptğımız iki seçimin de bir izdüşümü görülüyor. Bu karelerden biri normal diğeri ise kenarları yumuşat seçeneği aktif iken çizilmiş Eğer bir kare seçim yaptıysanız aynı zamanda köşeleri de belli oranda yuvarlanır.

c) Merkezden aç.

Bu seçenek aktif olduğunda yaptığınız seçimleri köşeden köşeye değil, merkezden dışarı doğru sürükleyip bırakarak gerçekleştirmenizi sağlıyor.

Ayrıntılı inceleme

işte başlıyoruz. Yanda gördüğünüz resimde bugünki konumuz olan seçim araçlarımızın aydınlatılmış halde olduğunu görüyoruz. Şimdi gelin bu araçları soldan sağa doğru inceleyelim.

Dörtgen seçim aracı

Ne kadar kendini belli eden bir başlık değilmi.. evet Kare seçim aracı tahmin ettiğiniz gibi dörtken seçimler yapmanızı sağlayan bir araç. Kullanmak için bu araç seçiliyken boş belge üzerinde istediğiniz herhangi iki nokta arasında sürükle bırak işlemini uygulayın.

 • Kenarları yumuşat: Ortak özellikler bölümüne bakın.
 • Yuvarlatılmış köşeler Yaptığınız seçimin köşelerinin yuvarlatılmasını sağlar. Bu seçenek aktifken hemen altında beliren sürükleme çubuğu ile köşelerde oluşacak yuvarlağın yarıçapını değiştirebilirsiniz.. Araç kutusu seçeneklerine gelince..
 • Merkezden Aç: Ortak özellikler bölümüne bakın.
 • Sabit Görünüm Oranı: Yaptığınız seçimin belli bir en/boy oranına sahip olmasını sağlar. Denemek için oranı 1:3 yapın
 • Highlight: Seçtiğiniz bölümü aydınlık diğer yerleri karanlık göstererek seçim yaparken size yardımcı olur.
 • X: Yaptığınız dörtgen seçimin başlangıç noktasının yatay kordinatı
 • Y: Yaptığınız dörtgen seçimin başlangıç noktasının dikey kordinatı
 • Genişlik: Yaptığınız dörtgen seçimin eni.
 • Yükseklik: Yaptığınız dörtgen seçimin boyu.
 • No guides: Bu aşağı düşen menüyü açtığınızda karşınıza gelen seçenekler sırasıyla ortadan, 3/1 oranında ve altın oran larda klavuz çizgilerinin çıkmasını sağlar.

Elips Seçim aracı

Kendisi yuvarlak seçimler yapmanızı sağlayacak bir araçtır. Eliptik bir seçim yapmak için resim üzerinde bir bölgeden diğerine sürükleyip bırakmanız yeterli. Araç seçeneklerine gelirsek “kenarları yumuşat” seçeneği hariç bütün araç seçenekleri dörtgen seçim aracı ile aynı o yüzden anlatmaya gerek duymuyorum.

Serbest seçim aracı

Serbest seçim aracı bileğine güvenenlerin işine yarayabilecek bir araç. Makasla keser gibi el yordamı ile seçim yapmanızı sağlar. Kullanmak için seçim yapmak istediğiniz alanı farenin sol tuşunu basılı tutarak çevirin.

Bulanık seçim aracı

Bu araç şu şekilde çalışıyor. Seçmek istediğiniz aynı yada benzer renge sahip bir bölge varsa ortasına tıklıyoruz. Birde bakıyoruz ki o rengin devamı niteliğinde olan bütün bölge seçilmiş. Araç seçenekleri menüsünde bulunan alt sınır seçeneği. Aracın seçim alanını oluştururken renk değişimlerine ne kadar tölerans göstereceğini belirtir.

Renk Seçim aracı

Yine benzer renklerdeki alanları seçmenizi sağlar fakat bu sefer seçimi oluştururken komşuluk gözetmez. Resim içerisindeki kırmızı bir noktaya tıkladığınızda resimdeki bütün o renge sahip yerler seçilecektir.

Akıllı kesim aracı

Serbest çizim aracına benzer fakat manyetik özellik gösterir. Bu seçim aracını bir sonraki dersde daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Önplan seçim aracı

Bu pek önemli değilmiş gibi gözüken enstruman aslında büyük bir cevher barındırıyor. Bu araç siox algoritmasının bir gimp uyarlaması. Siox algoritması bir görüntüdeki nesnelerin ayrıştırılması için kullanılıyor. Bu araç hakkında ayrıntılı bilgi daha sonraki derslerde gelecek.

Buton Yapalım

  1. 160×40 boyutlarında bir resim oluşturun. Shift+B tuşuna basıp boya aracını alın, fonu istediğiniz bir renge boyayın
  2. Ctrl+A ya basıp bütün resmi seçin. daha sonra “seç->shrink” i seçin karşınıza gelecek forma 5 px değerini verip tamam tuşuna basın. Yaptığınız işlem seçimin 5px küçülmesini sağlayacak
  3. R tuşuna basın (kare seçim aracı) ve ctrl (-) tuşuna basarak seçili karenin aşağı bölümü ile kesişen bir seçim yapın, bu seçimin aşağı kısmını silmenizi sağlayacak.
  4. Herşey yolunda gitti ise elinizde şöyle bir sonuç olmalı

sonuç

  1. D tuşuna basıp renk seçimini sıfırlayın (önplan rengi siyah/ arkaplan rengi beyaz olacaktır)
  2. X tuşuna basıp renk seçimini ters çevirin(önplan rengi beyaz/arkaplan rengi siyah olacaktır)
  3. L tuşuna basıp Gradient fill aracını seçin. Gradient tipini önplandan şeffafa gidecek şekilde ayarlayın, Şeffaflık değerini 50 ye getirin.

  1. Ctrl tuşuna basılı tutarken fareyi resmin en üst noktasından en alt noktasına kadar sürükleyip bırakın.

bitmek üzere

  1. Şimdi ctrl+shift+a ya basıp seçimi sıfırlayın
  2. Artık düğmemize yazı ekleyebiliriz. Yazıyı istediğiniz gibi şekillendirip konumlandırın.
  3. İşte Sonuç

işte bitti..

Bana Ders Anlat © 2008-2022