internet explorer için izlenme koruması

Spam deyince aklımıza istem dışı gönderilen epostalar gelirdi. Son yıllarda sosyal ağların kullanım oranı ve öneminin artması spam mesaj yollayanları sosyal ağlara yönlendirdi. Bu kişiler ne yapıp edip insanları kendi sosyal medya uygulamalarına onay vermeye, kendi sayfalarını beğenmeye ya da listelerine eklemeye çalışıyorlar. Bu tür kişiler size istem dışı mesaj göndermenin yanında kişisel bilgileriniz, arkadaş listeniz ve her türlü paylaşımınıza erişip kendi çıkarları doğrultusunda kullanabilir.

Peki bu tür kötü amaçlı uygulama ya da sitelerden korunmanın yolu yok mu. Her tarayıcının kendine göre seçeneği mevcut. Bu yazıda internet explorer kullananlar için otomaitk korunma yolunu anlatacağız.

Spam site ya da uygulama kaynaklarını tesbit edip bir veritabanında toplayan çok sayıda uygulama var. Biz bunlardan eaylist ie uygulamasını indirip kuracağız.

Araçlar > Güvenlik > İzlenme Koruması

izlenme korumas

sol menüden “İzlenme koruması”

Sağ taraftaki listenizde eklenmiş bir araç yok ise “izleme Koruması Listesini çevrimiçi alın…” tıklayın.

aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 5 uygulama listelenecek. Kurmak istediğiniz uygulama isminin sağındaki “ekle” düğmesini tıklamanız yeterli.

izlenme korumas 1

Aşağıdaki resimde EasyList uygulamasının kurulduğunu pencerenin sağ bölmesinde görebilirsiniz.

izlenme korumas 3

 Murat YILMAZ

 

Bana Ders Anlat © 2008-2022