Ne kadar zamanda gitar öğrenilir ?

Basit bir iki parçayı üç beş saatlik bir çalışmadan sonra öğrenmeniz mümkün. Tabiki bu tek seferde değil, bir yada iki haftada olacaktır. Muhtemelen kulağa mükemmel gelmeyecek. Fakat en azından parça ayırt edilebilecektir. Ne kadar zamanda gitar öğrenilir sorusunun cevabı tamamen sizin ne kadar antreman yapıp, uğraştığınıza bağlı olarak değişecektir. Eğer gündelik alıştırmalarınızı aksatmadan devam ederseniz, birkaç ay içerisinde ciddi bir aşama kat edebilirsiniz.

Her gün alıştırma yaparak yada mümkün olduğunca düzenli aralıklarla çalışarak uzun vadede iyi bir gitarist olmanız mümkün. Eğer, uygun bir alıştırma metodu ile hergün 15 dakika çalışabilirseniz, kendisine hedef koymayıp, zorlamadan 60 dakika ayıran birine göre çok daha iyi bir gitarist olabilirsiniz. Çoğu insan zaten bildiği şarkıları tekrar tekrar çalarak alıştırma yapar. Bu verimli bir çalışmadan ziyade fazla zaman kaybına neden olur. Bunun yerine daha ileri teknikleri öğrenip ilerleyebilirsiniz.

ne-kadar-zamanda-gitar-ogrenilir

Aslında en uygun gitar öğrenme şekli şarkıların içindeki belli kalıpları çözmeye çalışarak yada size zor gelen çalamadığınız parçalarda alıştırma yaparak gerçekleşir. Bunu çizim yapmaya benzetebiliriz. Eğer yaptığınız çizimde, burun çizmekte zorluk çekiyorsanız, hata yaptığınızda her defasında yaptığınız çizimin yüzü dışındaki diğer yerleri silmezsiniz. Çünkü, her defasında başa gelip zaten bildiğiniz kısımları çalmak gereksiz zaman kaybı yaratabilir.

Gitar öğrenmek oldukça keyif vericidir. Ancak belli bir seviyeye geldiğinizde bir o kadar da zorlaşır. Çoğu müzikal enstrüman ustalık seviyesi 1 ile 8 arasında derecelendirilir. 8 ve üzeri ulaşılabilecek en üst düzeydir. Öğrenciden öğrenciye değişmekle birlikte, genel olarak gitar öğrencileri arasında 1 ve 2 seviyesine ulaşmak bir yada 2 ay sürmektedir. Daha üst seviyelere ulaşmak, düzenli çalışmalarla iki veya 3 yıl sürebilmektedir.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki bir alanda gerçekten başarılı olabilmek için, o alanda 10,000 saat aktif olarak çalışma yapmanız gerekiyor. Bu durum gitar için de doğrudur. Mükemmel bir gitarist olabilmek, uzun süre çalışmak ve pratik yapmaktan geçiyor. Size kısa sürede herşeyi öğreteceğini idda eden reklamlara inanmayın. Bunlar sadece reklam.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi ne kadar zamanda gitar öğrenilir sorusunun cevabı sizin verdiğiniz uğraşa bağlıdır. İyi bir gitarist olmanın yolu iyi bir eğitim ve uzun süre çalışmaktan geçiyor. Fakat, gerekli çalışmaları yaptıktan sonra orta derecede çalmaya başlamak birkaç ayınızı alacaktır.

2 Yorum

  1. Ben ücretsiz bi kursa gittim 4 ayda sadece yeni notalara giriş yaptık ama 1 yıldır gitar çalıyorum ankarada yaşıyorum sizin baana önerebileceğiniz uygun fiyatlı bir kurs var mı 🙂 yani gidişatı biras hızlı olsun 🙂 teşekkürlerrr 🙂 😀

    1. Erdinc tavaci cok iyi hoca 👍

Yorumlar Kapalı.

Bana Ders Anlat © 2008-2022