Sayfa Yükleme Hızı ve SEO’ya Etkisi

PageSpeed yani sayfa yüklenme hızı sitenizin kalitesini gösteren önemli etkenlerden biridir. Öncelikle en kesin sonucu almak için SEO’nun amacı olan Google’ın kendi PageSpeed Test aracında web sayfamızın hızını test ediyoruz. Google Web Developer Page Speed Insight

Şimdi gelelim hız değerlerimizi yükseltmeye. Öncelikle web sayfamızdaki gereksiz script ve kodları kaldırıyoruz. Fakat çok beğendiğiniz ve kaldırmak istemediğiniz scriptler varsa bunları kaldırmadan, yapısını hiçbir şekilde bozmadan boyutunu azaltabilirsiniz. Bu özellik Windows bilgisayarınızda kullandığınız Win-Rar gibi bir araçtır. Buraya tıklayarak Java Script dosya ya da kodlarınızın boyutunu azaltabilirsiniz.

Aynı şekilde CSS’lerinizi de küçültmeniz için bir web aracı daha kullanarak CSS boyutunu düşürerek hızınıza katkıda bulunabilirsiniz. Buraya Tıklayarak CSS kodlarınızı küçültebilirsiniz.

Bir diğer küçültme işlemi de resimlerinizin boyutunu küçültmek olacaktır. Resim küçültme işlemini dilerseniz PhotoShop kullanarak, dilerseniz Yahoo! tabanlı resim küçültme web aracını kullanabilirsiniz. Yahoo! Smush It ‘i kullanmak için Buraya Tıklayınız.

Son olarak web arayüzünüz bu durum için çok önemlidir. Gereksiz ayrıntılı, yazılarınızı görselliğin altında boğan-daraltan temalar haricinde tek renk, kolay kullanılan, aranılan öğrenin kolay bulunmasını sağlayacak, sunucunuzu ve okuyucularınızı yormayacak şık ve sade temaları tercih edin ve kullandığınız temaların da SEO uyumlu olmasına özen gösterin.

Bana Ders Anlat © 2008-2022