Site İçi Link Yapılandırması Sırasında Anlam Bütünlüğünün Sağlanması

seo site-ici-linklemeSEO çalışmalarının önemli bir parçası olan link yapılandırması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Sitenizin backlink kazanımının tutarlı bir şekilde sürmesi son derece önemlidir. Örneğin siteniz birgün 100 ve üzeri backlink kazanıyor ve diğer gün bu sayı çok farklı bir hal almışsa bu durum SEO açısından zararlı bir durumdur. Çünkü backlink kazanımı Google için organik olmalıdır ve bu şekilde ilerleyen bir backlink artışı doğal olmaktan uzaktır. Siz de tahmin edersiniz ki doğal bir şekilde backlink alan bir websitesinin backlink artışı her zaman aynı düzende ilerlemelidir. Websitenize aldığınız backlinklerin doğal görünmesini istiyorsanız kurallara özellikle dikkat edin.

SEO çalışmalarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan backlink yapılandırması site dışından alınan backlinkler ve site içi linkler aracılığı ile oluşturulur. Site içi link yapılandırmanızın anlamlı bir bütünlük oluşturacak şekilde dağılması gerekmektedir. Yani sitenizin alakalı sayfaları arasında backlinkler oluşturmak gerekir. İlişkili sayfaların ziyaretçiler tarafından kolay gezilir olması arama motoru örümcekleri için de büyük bir önem taşımaktadır. Arama motoru örümcekleri ilişkili sayfalar arasında gezerken anlam bütünlüğü oluşturmaya çalışır. Eğer bu bütünlüğü sağlayamazsanız arama motoru örümcekleri sitenizin içerik kalitesini düşük olarak görür. Örnek olarak bir teknoloji blogunu inceleyelim. Düşünün ki anasayfada e-ticaret ile ilgili bir yazı yayınlanmış ve bu yazı ziyaretçiler tarafından sıklıkla okunmuş. Ziyaretçinizin sitenizden hemen çıkıp gitmesini istemezsiniz herhalde. Bu sebeple ziyaretçinin dikkatini çekecek bir başka yazıya yönlendirmeniz gerekir. Eğer bu ziyaretçi e-ticaret ile ilgilendiyse muhakkak bu konu ile alakalı başka bir konu ile de ilgilenecektir. Bu konu da “Türkiye’deki e-ticaret verileri” olsun. Ziyaretçiniz büyük ihtimalle bu yazıyı da inceleyecektir. Bu bir döngü şeklinde devam eder. Önemli olan da bu döngüyü sağlayabilmektir. Eğer ziyaretçinize e-ticaret ile ilgili bir yazıdan sonra oyun konsollarını inceleyen bir yazı sunarsanız bu döngü sonlanır ve ilişkilendirilen sayfalar anlam bütünlüğünü kaybeder. Bu sebeple site içinde linklerle ilişkilendirdiğiniz sayfaların birbirleri ile yakından alakalı olmasına özen gösterin.

Bu yapılandırmayı düzgün bir şekilde yapmanız durumunda ziyaretçilerinizin sitede kalma sürelerini de yükseltmiş olacaksınız. Ziyaretçilerin sitede geçirdikleri süre SEO çalışmalarını doğrudan etkileyen bir kriterdir. Arama motoru örümcekleri sitelerin kaliteli içerik sunduklarını tesbit etmek için bu kriteri baz alırlar. Yazının özgün olması, imla kurallarına uygun olarak yazılması da içeriğin kalitesini etkilen önemli unsurlar arasındadır. Bu kural ve kriterlere uygun olarak hazırladığınız web sitesi seo açısından son derece avantajlı durumdadır.

Bana Ders Anlat © 2008-2022