Xml Rss Reader Yapımı ve ASyncTask Örneği Ders 13

Bu ve takip eden 14 ve 15. derslerimizde Xml bir RSS kaynağından verileri okuyup uygulamamızdaki custom yani özelleştirilmiş ListView’imizde bu verileri listelemeyi öğreneceğiz.Listelediğimiz bu başlıklardan istediğimize tıkladığımızda uygulamamız ilgili adrese yönlenmiş olacak.

15. dersin açıklama kısmında projemizin bitmiş halini bulabileceksiniz.

Bilgilendirme olması amacıyla uygulamamızda kullandığımız AsyncTask’in ne olduğundan kısaca bahsedelim.

ASyncTask Nedir?

ASyncTask arkaplanda bir işlem yapılırken bu işlem başlamadan önce ve bittikten sonra yapmamız gereken komutları işletebilmemiz için oluşturulmuş bir class yapısıdır.

ASyncTask sayesinde uygulamamızda uzun sürecek herhangi bir işlem yapılırken kullancıyı yükleniyor şeklinde bilgilendirebilir aynı zamanda işlem bittikten hemen sonra yapılması gereken komutları sıralayabilirsiniz.

Bu dersimizde ASyncTask’i veriler internetten alınırken yükleniyor dialoğunu ekranda göstermek için kullandık. Aynı zamanda veritabanı işlemleri gibi uzun sürecek her türlü işlemde bu yapıyı kullanabilirsiniz.

Derste projeyle ilgili bahsetmediğimiz bir nokta var. Eğer internet üzerinden bir işlem yapacaksanız bunun için uygulamanızın Manifest dosyasına internet için gerekli izin satırını eklemelisiniz.

 

1
<uses-permission android:name="android.permission.INTERNET" />

Satırını uygulamanızın manifest dosyasında <uses-sdk android:minSdkVersion=’7′ /> satırından sonra ekleyin.Böylece uygulamanız internet erişimi için gerekli izinleri kullanıcıdan alabilecektir.

Bana Ders Anlat © 2008-2022