10 Temel SEO İpucu

seo ipularSearch Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmışı olan SEO; arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitelerinin arama motorunda ilk sıralarda yer alması için aranılan hedef kelimelere uygun olarak özgün bir içeriğe sahip olması gerekmektedir. Web sitenizin arama motorlarında en üst sıralarda yer alması için gerekli olan SEO hakkında 10 temel ipucu;

1.    Alan Adı ve Dosya İsimleri: Arama motoru Google?n en çok dikkat ettiği konulardan biri olan alan adı; sitenizin içeriği ile örtüşmelidir. Aksi taktirde siteniz için gerekli ilgiyi göremezsiniz. Bunun yanı sıra sitenizde yer alan dosya isimleri de Google tarafından dikkate alınmaktadır.

2.    Özgün İçerik: Oluşturulan özgün içerik SEO için en önemli noktalardan birisidir. Düzenli olarak siteniz içerisinde yer vereceğiniz konularda en yeni haberlerin takipçisi olmalı ve okuyucularınıza sunacağınız makalelerin daha önce başka sitede yayınlanmamış olması gerekmektedir. Bu sayede kendi özgünlüğünüzü ispatlayabilir ve sitenizi üst sıralara taşıyabilirsiniz. Cümlelerinizin yapısı tabi ki de önemli fakat Google daha çok içerik özgünlüğüne bakmaktadır. Çünkü sizin paylaşacağınız içerik önceden indekslenmiş olan bir içerikse ve web?de varsa sizin siteniz onların arkasına atılacaktır.

3.    Kodlama ve Başlıklama: sitenizdeki sayfaların düzgün bir şekilde kodlanmış olması oldukça önemli. Bu konu için stil kısmında CCS kullanarak kodları azaltabilirsiniz. Bu da sayfanızı daha sade gösterecektir. Fakat web siteniz XHTML kodlarından oluşursa Google tarafından daha çok taktir edileceğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Bunun yanı sıra sayfa başlıklarınız da oldukça önemlidir. Her sayfanın başlığı diğerinden mutlaka farklı olmalıdır.

4.    Alt Tag Vermek: Sitenizdeki sayfalarınıza eklediğiniz resim, link ve alt tag eklenebilecek her şeye mutlaka alt tag eklemesi yapmalısınız. Bu okunamayan resimlerinizin indekslenmesini kolaylaştıracak bir ipucudur.

5.    Baclink: Bloğunuza sizin konularınıza benzer konular içeren bir blogtan backlink almanız doğrultusunda bloğunuzun değeri artacaktır. Her ne kadar doğal yolla gelecek olan backlinkler daha değerliyse de bazen sizin de özelikle uygulamanız gerekebilir.

6.    Anahtar Kelime: Anahtar kelime bulma araçları yardımıyla sitenize ekleyeceğiniz yazılarda kullanacağınız anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerin seçimi kadar yazı içerisinde dağıtılarak düzgün bir anlam ifade eden cümlelerde kullanılması gerekmektedir.

7.    Arama Motoru Takibi: Düzenli olarak güncellenen arama motorlarını gerçek bir SEO çalışması yapabilmek için mutlaka takip etmelisiniz. Bu sayede sitenize güncellemelere uygun çalışmalar yaparak sizler de sitenizi güncel tutabilirsiniz.

8.    Sosyal Ağlar: Ziyaretçi sayınızı arttırmak için kendi profilinize ve en çok kullanılan sosyal ağ sitelerine, web sitenizin linkini eklemelisiniz.

9.    Site Rehberi Kaydı: Site rehberine kaydınızı yaptırmanız SEO için oldukça önemli bir detay ayrıca seçeceğiniz kategoriye de dikkat etmenizde fayda bulunmaktadır.

10.    Re-Direct Sayfaları: En çok karşılaşılan 301, 401 ve 404 hata sayfalarını düzenlemeniz sayesinde Google?n gözünde oldukça iyi bir adım atmış olursunuz.

Bana Ders Anlat © 2008-2022