CSS menü, CSS Tab menü

Sekmeli menümüzü Doug Bowman?ın Sliding Doors tekniği ile yapacağız. Bu teknik bize esnek yapılı, yuvarlak kenarlı sekmeli menü yapma olanağı sağlar. Adım adım gidersek

1.Adım Başlangıç olarak her zamanki gibi XHTML kodumuzu yazalım:

1 <ul>
2 <li><a href="#">Ana Sayfa</a></li>
3 <li><a href="#">Haberler</a></li>
4 <li><a href="#">Ürünler</a></li>
5 </ul>

Tekniğin özeti şu menü oluşturmak için hazırlanan XHTML kodunda sırasız listeler(li) bir zemin resmi(sekme_sag_resim.gif) ve link elementine(a) bir zemin resmi(sekme_sol_resim.gif) atayarak esneklik sağlamak.

2. Adım Daha önceki menü örneklerinden de alışkın olduğumuz margin,padding ve liste imgelerini kaldırma işlemini yapalım:

1 ul {
2 margin: 0;
3 padding: 0;
4 list-style: none;
5 width: 600px;
6 float: left;
7 border-bottom: 1px solid gray;
8 }

3. Adım Yukarıda bahsettiğimiz metodu uygulamak için iki adet resim hazırlamalıyız.

Bu resimlerin yüksekliklerinin uzun olmasının nedeni font boyutunun arttırılması(yakınlaştırma) durumunda iki satır olabilecek menülerde menü görünümünün bozulmaması içindir.

4. Adım Menüyü yatayda sıralamak için float:left tanımlaması yapıyoruz ve sağ zemin resmini(sekme_sag_resim.gif) uyguluyoruz:

1 ul li {
2 float: left;
3 background: url(images/sekme_sag_resim.gif) no-repeat top right;
4 }

5. Adım Daha önceki örneklerde gördüğümüz gibi tüm sekmeye link vermek için display:block tanımlaması yapıyoruz, sekmenin sol kısmını tamamlamak için zemin resmi olarak(sekme_sol_resim.gif) ekliyoruz, tüm sekmelerde aynı yüksekliği yakalamak için line-height tanımlamasını yapıyoruz, text-decoration: none ile link alt çizgilerini kaldırıyoruz ve IE Mac ortamında sorun çıkarmaması için float:left ekliyoruz:

01 <ol>
02 li a {
03 background:url(images/sekme_sol_resim.gif) no-repeat left top;
04 display: block;
05 padding: 0 2em;
06 line-height: 2.5em;
07 text-decoration: none;
08 float: left;
09 color:#000;
10 }

6. Adım Güzel bir görünüm katmak için basit bir rollover efekti verelim:

1 ul a:hover {
2 color: #9D9C9C;
3 }

Örnek kodları indirmek için tıklayınız.

Sonuç: Kodumuzu çalıştırdığımızda aşağıdaki sonucu elde edeceğiz. Tab menüye bir çok örnek var resimli, resimsiz, resimli rollover gibi; internette aratarak bir çok örnek bulabilirsiniz.Kaynak : Fatih HAYRİOĞLU, CSS dersleri

Bana Ders Anlat © 2008-2022