E6?da CEE-EEE(peek-a-boo) Hatası

Bir diğer garip ve bizi sinirden çatlatan IE sorunu benim CEE-EEE(web de ise peek-a-boo namıyla gezinen; bu ismin verilmesinin nedeni içeriğin bir orataya çıkıp bir kaybolmasıdır, hani bizim bebekleri eğlendirmek için yüzmüzü ellerimizle kapatıp cee-eee diye birden açarak bebeleri eğlendirdiğimiz oyun varya işte o oyundan geliyor bu isim.) adı ile tanımladığım hatadır.

Hata uzun içeriği olan ve float elementi içeren likit kutularda meydana gelir. Sadece IE6 versiyonunda karşılaşılır. Kaydırma çubuğu ile aşağı yukarı gidince veya programlar arasında geçiş yapınca (alt+tab kısayolu ile mesela)düzelir. Ama bu düzelme geçicidir sayfa ilk yüklendiğinde veya yenileme yapıldığında hata yine çıkar.

Örnek sayfayı görüntülemek için tıklayınız. (Hatayı görebilmek için IE6 versiyonun ile açın)

Sorunlu Ekran Görüntüsü

Sorunsuz Ekran Görüntüsü

Bu hata float elementini takip eden float uygulanmamış elementler ve devamında clear uyugulanmamış elementler olduğu durumlarda tüm kapsayıcının içindeki zemin-resmi ve zemin-rengi uygulanmış alt elementlerde meydan gelir. Eğer clear uygulanmış element float uygulanmış elemente temas ediyorsa float uygulanmamış elemetlerin arasındaki zemin resim ve zemin rengi uygulanan alt elemetnleri gizlenecektir, yanlız sayfa yenilendiğinde yeniden ortaya çıkabilir.

Bu hatanın giderilmesi için bir çok yöntem mevcuttur. En kısa yol zemin resmi veya zemin rengini kaldırarak çözmektir. Diğer bir yöntem de float uygulana elemente temasdan önce clear uygulanan elementi kapatmaktır. Elementlere herhangi bir boyut tanımlandığında bu hata çözülecektir. Ayrıca bu hata içerik alanına yükseklik tanımlaması yağıldığında da görülmeyecektir. Son yöntem float uygulanan elementin ve içerik alanının konumunu göreceli olarak belirlediğimizde de bu sorun görülmeyecektir.

Kaynak


Kaynak :  CSS Dersleri, Fatih HAYRİOĞLU

Bana Ders Anlat © 2008-2022