Endian Firewall Dosya uzantısına göre kısıtlama – mimetype

Merhaba, yazımızda mime/type tanımlama ve kullanma, belli uzantılı dosyaların indirilmesini engelleme gibi konulardan bahsedeceğiz.

  • İndirilmesini istemediğim dosyaları nasıl engellerim?
    • Exe uzantılı dosyaların indirilmesini nasıl engellerim?
  • Bazı kullanıcıların engele takılmamasını nasıl sağlarım?

Uzantısı belli olan dosyaların download edilmesini engellemek için ;

Proxy>Access Policy den yeni bir rule eklememiz gerekir.

endian 1

Add Access Policy?den yeni bir rule eklediğimizde karşımıza gelecek ekran aşağıdaki gibidir.

endian 2

Access Policy secenegini Deny Access yaptığımızda Mimetypes seceneği acılacak ve istediğimiz engellemeleri yapabilceğiz. Bizim resimde eklediğimiz dosyalar sırasıyla exe,mp3 ve mpeg uzantılı dosyalar (mime/type listesini aşağıdaki linkte bulabilrisiniz). Ama sadece exe uzantılı dosyalar için engelleme var çünkü kuralın ilk sırasındaki dosyayı engelleyebiliyoruz. Bu yüzden engellemek istediğiniz her dosya için yeni bir rule eklemeniz gerekir.

http://www.webmaster-toolkit.com/mime-types.shtml

Eger bu ayarların firewall’daki bütün kullanıcılar için geçerli olmasını istiyorsanız Position 1 olarak  ayarlama yapmanız gerekmektedir.Yani kuralı ilk sıraya koymalıyız.

endian 3

Biz burada bazı iplere kısıtlama getirmek istemediğimizden position 2 olarak ayarladık. Böylece kuralın üzerinde kalan ip ‘ler kısıtlamadan etkilenmeyecektir. Kuralın altında kalan ipler ise kısıtlamaya uğrayıp belirlediğimiz uzantılı dosyaları indiremeyeceklerdir.

Kaynak: www.utmfirewall.net

Bana Ders Anlat © 2008-2022