Google Dalgalanması Nedir?

Öncelikle merhaba arkadaşlar, bugün sizlere yılın belli dönemlerinde  karşılaştığımız Google dalgalanmalarından bahsedeceğim. Öncelikle yazımıza “Google dalgalanması ne demektir?” sorusunu ele alarak başlayalım. Dalgalanmayı kısaca açıklayacak olursak; Google belirli aralıklarla kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek ve aratılan sonuçları daha verimli hale getirebilmek için sıralama algoritmasını iyileştirmektedir. Bu durum her ne kadar Google adına bir iyileştirme olsada bazı durumlarda site sahipleri için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Dalgalanmaların hangi tarihte başlayıp, hangi tarihte biteceğini, hangi kelimeleri ve siteleri etkileyeceğini kimse tahmin edemez. Bu Google dalgalanmaları bazı anahtar kelimelerde aşırı yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat yazımızda da daha önceden bahsettiğimiz gibi sizin internet siteniz o anahtar kelimede sıralamada bulunuyorsa dalgalanmadan etkilenip etkilenmeyeceğini kimse tahmin edememektedir. Yaptığınız SEO çalışmaları ne kadar güçlü olursa olsun, internet siteniz ne kadar kapsamlı olursa olsun, alan adınızın yaşı ne kadar eski olursa olsun dalgalanmadan etkilenip-etkilenmeyeceğinizin bir garantisini kimse veremez size. Eğer Google dalgalanmalarından etkilenmeye başladıysanız yapabileceğiniz pek bir şey yoktur, bu dalgalanmaların tekrar durulmasını beklemelisiniz. Dalgalanma başlamadan önce internet siteniz için hangi işlemleri yapıyorsanız bu işlemleri yapmaya devam edin. İnternet sitenize özgün içerik girmemeye devam edin. Eğer bu süreçte SEO ve backlink çalışması yapıyorsanız eğer dalgalanmayı görmezden gelip aynı şekilde çalışmalarınıza devam edin. Bu süre zarfında yapacağınız en büyük hatalardan biri “sıralamalarda düşüş yaşadım.” deyip SEO ve backlink çalışmalarınızı normal sürecin dışına çıkarak hızlandırmanız olacaktır. Bunu yaptığınız takdirde dalgalanma sonucu geçici sıra kaybınız kalıcı olabilir.

Bu güncelemeler ile beraber seo kriterleride değişir ve bunun sonucunda arama sonuçlarında yer alan sıralamalarda seri şekilde değişiklikler meydana gelir ve bu dalgalanmalar durunca Google firması yaşanan değişikliklerin internet dünyasını ne kadar etkilediğini oran olarak belirtir. Benim görebildiğim en yüksek değişim %4 oranında gerçekleşmişti. İnternette yer alan sayfa sayısını düşünecek olursanız yüzde 4 değişim büyük bir rakamdır. Bu süreç içerisinde yüksek trafik ve ziyaretçi rakamlarına ulaşabileceğiniz gibi mevcut izleyici kitlenizi de kaybetmeniz olasıdır. Duruma göre düzelme süresi – milyonlarca sitenin yer değiştirdiği göz önüne alınırsa 6-12 gün sürebilmektedir. Google Dalgalanmalarında son yıllarda aşırı bir artış gözlemlemekteyim. Bunun sebebini tam olarak anlamış değilim. Önümüzdeki günlerde Google algoritmasında bir güncelleme söz konusu olmaması beni daha da endişelendiriyor ve oturup beklemekten başka bir çare bırakmıyor.

google

Aslında baktığımız zaman hemen hemen hergün sitelerimizin sıralamaları zaten sürekli olarak bir değişim gösterir fakat algoritma güncellemesinde daha farklı oluyor, internet ağında bulunan milyonlarca site tabiri caizse yerinden oynar ve tüm aramaların yerli yerine oturması ortalama olarak bir hafta kadar bir zaman alıyor. Bu dalgalanma süresi boyunca Google aramalarından gelen ziyaretçi trafiğiniz yüksek oranda düşüş veya yüksek oranda çıkışlar yaşayabilir, bunlar her dalgalanmada görülen olaylardır. İşte kısaca özetleyecek olursak bu inişlere-çıkışlara kısaca Google dalgalanması denir.  Bu dalgalanma boyunca normalde arama motorlarından aldığınız trafiğiniz iki-üç katına da çıkabilir, günlük tekil ziyaretçileriniz binleri bulan trafiğimiz yüzlere de düşebilir. Bu Google güncellemelerinin senede kaç kere yaşanacağı tam olarak bilinmemekte fakat bir yılda ortalama 3-4 kere, istisnai durumlarda daha fazla sayıda güncelleme de görülebilir.

Bu dalgalanma zamanı dışında bu tarz ziyaretçi grafiği elde edenler ya da ziyaretçisinde seri düşüş yaşayanlar sorunu farklı bir yerde aramalı.

Bana Ders Anlat © 2008-2022