Google, yeni bir proje ile kadınların kod yazmaya başlamasını istiyor

made-with-codeGoogle, 50 milyon dolarlık bir bütçe ile genç kızların bilgisayar bilmine yönelmesini hedefleyen yeni bir proje başlattı. Türkiye’de teknoloji alanında, yönetici kadın sayısının oldukça fazla. Fakat, girişimcilik olarak kadınların sayısının erkeklere kıyasla oldukça düşük seviyede olduğunu gözlemliyoruz. Girişimciliğin yanısıra kadınlar, bilgisayar alanında kendilerine bir gelecek görmüyorlar.

 

Günümüzde, kadınların sadece yüzde 1’i bilgisayarla ilgili bir alandan mezun oluyor. Teknoloji şirketlerinde çalışan kadın sayılarına bakarsak eğer, yüzde 18 seviyesinde. Geçmişte bu oranın yüzde 37 civarında olduğu düşünülürse, kadınlar teknoloji alanında çalışmaktan artık uzaklaşıyorlar diyebiliriz.

made-with-code-girls

Google, yeni bir projeyle bu durumu iyileştirmek için Made With Code adı altında bir çalışma başlatmış. Çalışmanın gayesi, daha lise çağlarında genç kızların bilgisayar bilimleri ile daha ilgili olmasını sağlamak. Google’ın 50 milyon dolar bütçe ayırarak başlattığı bu projenin başındaki isim, youtube CEO’su Susan Wojcicki. Projenin amaçları arasında genç kızlara kod eğitimi vermekte var. Proje kapsamında, teknolojinin ve kod yazmanın önemi genç kızlara anlatılacak aynı zamanda projeyi daha etkin kılmak adına rock konserleri gerçekleştirilecek.

Bana Ders Anlat © 2008-2022