Linkedin Şirketinizin Başarısı İçin Neden Önemlidir?

LinkedInAuditSosyal medyanın var oluşu ile birlikte şirketler oldukça farklı yollarla gelişmekte ve büyümektedir. Bu durum küçük şirketlerden büyük şirketlere kadar her ölçekteki işletme için geçerlidir. Küçük şirketler bütçe kısıtından dolayı reklam kampanyalarından vazgeçerek vakitlerinin çoğunu ticari fuarlarda geçirmeyi tercih edebilir ya da aynı başarıyı daha da büyük bir hedef kitlesini etkileyecek şekilde tek bir ?tık? ile sağlayabilir. Yerel işletmeler bile dijital çağı yakalayarak daha az zaman ve enerjiyle işlerine daha çok fayda sağlamaktadır.

Linkedin 2003?te Mark Zuckerberg henüz Facebook?u kurmadan önce profesyonel bir iş ağı aracı olarak ortaya çıkmış olup 10 yılı aşkın süredir geliştirilmeye devam etmektedir. 2013 Temmuz ayında Linkedin 200?ü aşkın ülke ve bölgede 259 milyon kullanıcısı olduğunu açıklamıştır. Bu rakam, Linkedin?in sosyal ağlar içerisinde en büyük 3. ağ olduğunu göstermektedir.  

Linkedin ücretsiz, kullanımı kolay ve işinizin başarısı için oldukça önemli bir platformdur. İşinizin başarısı için Linkedin?in neden önemli olduğuna dair sebeplerin başında aşağıdaki maddeler gelmektedir:

İş ilişkilerini geliştirmek: İlişki yönetimi bir şirketin başarısı için en önemli bileşendir. Linkedin; profesyonel ilişkilerin değerini sosyal medyanın gücü ile bir araya getirmektedir. Linkedin yalnızca profesyonel profilinizi güncellemenize izin vermekle kalmaz aynı zamanda diğer insanların neler yaptığına göz atmanıza olanak sağlar. Linkedin sayesinde rakiplerinizin ya da iş ortaklarınızın şu an ne durumda olduklarını tahmin etmeniz gerekmez. Şirketinizin ihtiyacı olan tedarikçiler ve distribütörlerle yeni ilişkiler geliştirmek, mevcut bağları güçlendirmek Linkedin ile oldukça kolaydır.

Geliştirişmiş arama sıralaması ve çevrimiçi durum: Linkedin profili oluşturmak, herhangi bir arama motoru optimizasyonu (SEO) paketi almadan şirketinizi arama motorlarında ilk sayfaya taşır. Profilinizde yer alan şirket linki, şirketiniz hakkında daha fazla bilgi almak isteyen kişileri doğrudan ilgili sayfaya götürerek şirketinizin web sayfasının trafiğinin artmasını sağlar. Linkedin profilleri yeni içerikler barındırdığından Google ve Bing tarafından yüksek skorlar alır, bu da dolayısı ile şirketinizin bilinirliğini arttırır.

Marka güçlendirmek: Linkedin profili aslında markanızın bir görüntüsüdür. Şirket profili, markanızı araştıran kişilere kaliteli bir özet sunmaktadır. Online sosyal ağlar öncesinde güvenilirlik, şirketlerin referansları vasıtasıyla sağlanmaktaydı. Linkedin internet ortamında şirketinizin kredisini ve diğer insanların sunduğunuz ürünlere olan inancını arttırmak için bu işi yapmaktadır. Linkedin gruplarının geliştirilmesi ile birlikte potansiyel müşteriler ve iş ortakları şirketinizin nelerle ilgilendiğini, neleri takip ettiğinizi görme fırsatına sahip olmuştur. Bu araç, etki alanınızda şirketinizin bilinirliğini ve saygınlığını arttırmak için oldukça değerlidir.

Ağınızı genişletme fırsatı:  Linkedin öncesinde ilgili olduğunuz alanda yeni bağlantılar geliştirmek için kendi başınıza çaba sarf etmeniz gerekiyordu. Şimdi Linkedin bunu sizin yerinize yapmaktadır. Profilinizde yer alan bilgilere göre Linkedin sizinle ilgili grupları ve işinizle ilgili fırsatları hedeflemekte ve size öneriler sunmaktadır. Bu sayede sizinle benzer nitelikteki kişilerle iletişime geçme şansına sahip olursunuz. Tartışma gruplarında şirketiniz ve pozisyonunuzla ilgili başlıklar açabilir, ağınızı genişletme fırsatı elde edebilirsiniz.

Prestiji arttırmak: İş ortaklarınız, şirketinizden memnun olan müşterileriniz ya da çalışma arkadaşlarınız Linkedin vasıtası ile size övgülerini sunabilir ya da işinizi ve uzmanlığınızı diğer insanlara önerebilir. Eğer sektörünüzde prestijinizi arttırmak istiyorsanız başkalarının onaylamasını, desteklemesini istediğiniz yetenekleri profilinize eklemelisiniz. Bağlantılarınızdan birisi başka biri için belli bir beceri ararken sizi bulabilir ve şirketinize yeni müşteriler kazandırabilir.

Görsel çekicilik: 2012 Eylül ayından itibaren Linkedin, Facebook?a benzer olarak görsel imgelerin sayfanın üst tarafına taşımıştır. Bu güncelleme ile şirketler marka imajını daha yeni ve güçlü bir yol ile sunma fırsatına sahip olmuştur. Dikkat çekilmek istenen bir ürün ya da özelliğin görseli sayfada ön plana çıkarılabilir. Bu görseller vasıtasıyla ziyaretçileri ilk bakışta etkilemek mümkün olacaktır.

Müşterilerin ?Evet? demelerine için yardımcı olmak: Müşteriler bir ürün incelemek ya da satın almaya karar vermek için web sitelerinden, bloglardan, arama motorlarından, e-postalardan ve sosyal medyadan destek almaktadır. Linkedin ile bireyleri tek bir noktadan çeşitli online kanallara yönlendirmeniz mümkündür.  Örneğin potansiyel bir müşterinin size Linkedin vasıtası ile ulaşırsa profilinizden blog yazılarınıza ulaşıp sizi takip etmeye başlayabilir. Böylece şirketinizin bilinirliğini bir derece daha arttırmış olursunuz.

Şirketlerin bilinirliğini arttırmak, iş ilişkilerinizi geliştirmek ve ağınızı genişletmek için Linkedin kullanıcılarına, yukarıda anlatılan özelliklerin yanı sıra InMail, Openlink, Profil Düzenleyici gibi daha birçok çok güçlü araç sunmaktadır. Bu araçları kullanarak şirketinizin etki alanını, prestijini ve başarısını arttırabilirsiniz.

Kaynak:

Why Is LinkedIn VERY Important For Success In Your Biz

Bana Ders Anlat © 2008-2022