MTP ve UMS nedir?

MTP ve UMS mobil cihazlarde kullanılan veri transfer protokolüdür.

MTP ( Media Trasnfer Protocol) :  Bu transfer modunu kullanan cihazlara dosya yükleyebilmek ya da cihazdaki dosyaları pc’ye  yükleyebilmek için cihazın kendi özel erişim yazılımlarını ya da windows media player vb 3. parti yazılımları kullanmak gerekir. MTP ( Media Trasnfer Protocol) kullanan mobil cihazlar PC’ye bağlandığında dosya yöneticisi üzerinden cihaz içindeki dosyalara erişilemez.

UMS ( USB Mass Storage) : Bu tranfer modunu kullanan mobil cihazları PC nize bağladığınızda harici bir depolama cihazı gibi görür. Windows Gezginini kullanarak dosya yükleyebilir yada cihazınızdaki dosyaları PC’nize atabilirsiniz.

Piyasada yer alan cihalzarın geneli UMS modunu desteklemekte.  Samsung Galaxy SII ya da Samsung Galxy SIII gibi yeni cihazlar geçerli ayar olarak MTP modunu kullanmakta. Samsung Galaxy serisi cihazlar Android işletim sistemi kullanmakta. Android işletim sisteminin eski sürümlerinde (2.0 ve öncesi) UMS kullanılmakta iken yeni sürümlerde MTP geçerli dosya trasnfer modu olarak gelmekte.

 

 

Bana Ders Anlat © 2008-2022