Open Office Calc’ta Farklı Yönde Sayfalar

Bu yazımızda OpenOffice.org Calc (Hesap Tablosu) için farklı yönde sayfaların nasıl yapılacağını inceleyeceğiz. Daha önce OpenOffice.org Writer (Kelime İşlemci) için farklı yönde sayfaların nasıl yapılacağını anlatmıştık. Şimdi aynı durumu Calc için anlatacağız. Writer için farklı yönde sayfaların nasıl yapılacağını merak eden okurlarımız burada yer alan yazımızı inceleyebilirler.

Normalde sizlerin de bildiği gibi Sayfa yapılandırmasında Yatay ve Dikey sayfa seçenekleri mevcuttur. Burada yer alan ayar, belgenizin tamamı için geçerlidir ve tüm sayfaları Yatay ya da Dikey olarak ayarlar. Ancak bizim istediğimiz Calc’taki her sayfanın farklı yönde çıkması. Bu sebeple sayfa yapılandırmasını farklı yapacağız. Aşağıda normal sayfa yapılandırması diyalog kutusunu görmektesiniz. Burada yapılacak sayfa ayarlarının belgenin tamamı için geçerli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

calc-farklıyondesayfalar-1

Her sayfanın isminin altında o sayfanın hangi biçem’e ait olduğu görünmektedir. Normalde tüm sayfalar Varsayılan biçem’e göre yapılandırılmıştır. Varsayılan biçem tüm sayfaların Dikey olduğu biçemdir. Resimde de görebileceğiniz gibi Çalışma Sayfası 1 için sayfa biçemi Varsayılan olarak görünmektedir. Bu durum aksi belirtilmedikçe tüm sayfalar için geçerlidir.

calc-farklıyondesayfalar-2Bu durumda ilk yapılması gereken işlem kendimize ait yeni biçemler oluşturmak olacak. Bunun için sırasıyla aşağıdaki işlemleri yapalım.

OpenOffice.org Calc açıkken klavyeden F11 ya da Biçim menüsünden Biçemler ve Biçimlendirme seçeneğini seçelim. Karşımıza bir kutu gelecektir. Bu kutunun ikinci sekmesinde Sayfa Biçemleri görünmektedir. OpenOffice.org 3.1 için varsayılan olarak Rapor ve Varsayılan sayfa biçemleri mevcuttur.

Kutu içerisinde boş bir yerde farenin sağ tuşuna basıp, Yeni seçeneğini seçerek kendimize yeni bir Sayfa Biçemi oluşturalım.

calc-farklıyondesayfalar-3

Biçem adı olarak Yatay_Sayfa ismini verelim ve Sayfa sekmesine geçelim.

calc-farklıyondesayfalar-4

Burada sayfamızı Yatay olarak ayarlayalım. İsteğinize göre kenar boşluklarını da ayarlamanız mümkün.

calc-farklıyondesayfalar-5

Çalışma Sayfası sekmesinde Izgara seçeneğini işaretleyelim ve Tamam butonuna basarak yeni biçem’imizi kaydedelim.

Biçemler ve Biçimlendirme kutusunda yeni oluşturduğumuz ve adına Yatay_Sayfa dediğimiz biçem’de artık listelenecektir.

Aynı işlemleri bir de Dikey_Sayfa adıyla tekrar edelim. Bu sefer sayfamızı Dikey olarak ayarlıyoruz. Elbette dilediğiniz şekilde kenar boşluklarını da ayarlayabilirsiniz.

calc-farklıyondesayfalar-6

Yeni Sayfa Biçemi’niz için üst bilgi ve/veya alt bilgi tanımlamanızda mümkün. Biz örnek olması açısından Dikey_Sayfa biçemi için bir Üst Bilgi tanımladık. Tamam düğmesine basarak yeni sayfa biçemimizi kaydettik.

Artık Biçemler ve Biçimlendirme listesinde Yatay_Sayfa ve Dikey_Sayfa adında 2 yeni biçem görünmektedir.

calc-farklıyondesayfalar-71. Sayfamıza geçip, klavyeden F11 tuşuna basın ve sayfa biçemi olarak Dikey_Sayfa’ya çift tıklayın. Sayfanın isminin altında sayfa biçemi olarak daha önce Varsayılan görünmekteyken artık Dikey_Sayfa görünecektir. 2. Sayfaya geçip aynı işlemleri Yatay_Sayfa olarak yapın ve isminin altında yeni biçemin göründüğünü kontrol edin. Son olarak 3. sayfa içinde Dikey_Sayfa biçemini seçin.

Artık Baskı Önizleme yaptığınızda 1. sayfanızın Dikey olarak görüntülendiğini ve sayfada üst bilgi olduğunu görebilirsiniz.

calc-farklıyondesayfalar-8

Aynı şekilde 2. sayfanın Yatay olarak görüntülendiğini ve herhangi bir başlık içermediğini görebilirsiniz.

calc-farklıyondesayfalar-9

Son sayfamızın da yine Dikey olduğunu ve Üst Bilgi içerdiğini göreceksiniz.

Bana Ders Anlat © 2008-2022