Pardus 2009’da İlk Ayarlar

Pardus 2009?u bilgisayarımıza kuruyor ve bilgisayarımızı yeniden başlatarak ilk defa açıyoruz. Ve Kaptan yenilenen arayüzü, güncellenen ve eklenen özellikleriyle bize hoş geldiniz diyor.

kaptan1

?Kaptan Masaüstü? yapacağımız ayarlara ilk adımımızı faremizi yapılandırarak atıyoruz. Bu bölümde, dosya ve dizinleri açarken kullanacağımız tıklama sayısını ve sağ/sol el kullanımına göre faremizdeki düğmelerin sırasını ayarlayabiliyoruz. Bunlara ek olarak, eğer faremizde bir kaydırma tekerleğimiz varsa bu tekerleğin hareket yönünü de tersine çevirebiliyoruz. İleriye basarak diğer ekrana geçiyoruz.

kaptan2

Bu ekranda, yenilenen KDE 4 masaüstümüz için kullanacağımız temayı, ardından KDE 4 masaüstü eylemi için (bu kavramı diğer yazımızda açacağız) masaüstü türünü seçiyoruz. Tür olarak masaüstü seçerseniz, yeni KDE 4 masaüstü dünyasıyla tanışırsınız. Eğer ben alışkanlıklarıma bağlıyım derseniz, size Dizin Görünümü tipini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede eski masaüstü alışkanlığınızı, yeni eklenen Plasma Teknolojisi ve onun yetenekli Programcıkları ile devam ettirebilirsiniz. Son olarak kullanacağımız masaüstü sayısını da ayarlayıp ileri tuşuna basıyoruz.

kaptan3

Sıra geldi KDE Menüsü için bir stil seçmeye. Üç stilimiz bulunuyor:

  1. Klasik: Basit bir menü stili.
  2. Kick-off: Gelişmiş bir menüdür. Tüm menü ve seçenekler beş ana sekme ve onların içinde bulunan alt menülerde açılır. Menüler aynı sekme ve pencere içinde açıldığı için ekranda az yer kaplar.
  3. Lancelot: Deneysel bir menü stilidir. Kick-off menü stilinin biraz daha gelişmiş ve özelleştirilebilir halidir. İçinde bulunan e-posta ve anında mesajlaşma desteğiyle Kmail ve Kopete ile uyumlu çalışır.

kaptan4

Diğer ekranda, seçeceğimiz bir duvar kağıdıyla masaüstümüzü süsleyeceğiz. Pardus 2009?un bizlere sunduğu yeni duvar kağıtlarını denemek ve Pardus’un yeteneklerini arttırmak için ?İleri? ile diğer ekrana geçiyoruz.

kaptan5

Bu ekranda gelişmiş bir masaüstü arama özeliği olan Strigi masaüstü dosya indeksleyicisini etkin hale getirebiliriz. Bu özellik sayesinde Alt+F2 ile açılan pencereden dilediğimiz kelimeyi içeren dosyayı kolaylıkla bulabiliriz.

kaptan6

Bu ekranda ağ ayarlarımızı yapacağız. Pardus 2009 kullandığı en son kernel sürümü ve sağladığı üstün donanım desteği sayesinde, eğer varsa, ethernet ve kablosuz ağ kartınızı tanıyacaktır. Bağlantı oluşturmak istediğimiz donanımı seçip, ayarlarımızı yaptıktan sonra bağlantımız oluşacaktır. Artık bu bağlantıyı kullanarak İnternet’e girebiliriz. ?İleri?ye tıkladığımızda ağ ayarlarımız kaydedilecek ve sonraki adıma geçeceğiz.

kaptan7

Pardus 2009′ a eklenen SMOLT desteği sayesinde, isterseniz donanım bilgilerinizi tek bir seçeneği işaretleyerek, proje geliştiricileriyle paylaşabilirsiniz. Bilgilerinizi paylaşmadan önce Gizlilik Politikası’nı okumayı da ihmal etmeyin.

kaptan8

Son adımımızda Paket Yöneticisinin temel ayarlarını yapacağız. Paket yöneticisinin sistem çekmecesi içine yerleşmesini isteyip istemediğimizi ve eğer istiyorsak ne kadar sıklıkla güncelleştirmelerin kontrol edileceğini belirleyebiliyoruz. Bunlara ek olarak, katkı deposunu sistemimize eklemek istediğimize de bu ekranda karar verebiliyoruz. Bundan sonraki ekranda, yaptığımız ayarların bir özetini buluyoruz ve bu ekrandan sonra ayarlarımızın uygulanmasını bekliyoruz.

kaptan9

kaptan10

Tüm ayarlar uygulandıktan sonra karşılaşacağımız ekranla Kaptan bize veda ediyor. Bu ekranda bulunan diğer seçeneklerle Smolt sayfanıza ulaşabilir, yenilenen Sistem Ayarları ile daha detaylı ayarlarınızı yapabilir ya da kullanıcı yardım grupları ile yardım sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Ekran Yapılandırmak

Kaptan ile sistemimizdeki gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra sıra daha iyi bir performans için ekran kartı sürücülerimizi kurmaya geliyor. Bu iş için Pardus 2009 ile birlikte gelen gerçekten yetenekli bir uygulama bekliyor bizleri. Uygulamamıza KDE Gelişmiş Uygulama başlatıcısında  Bilgisayar > Sistem Ayarları > Sistem Yönetimi > Ekran yolu ile ulaşabiliyoruz. Ekran ayarlarında ?Ekranlar? bölümü altında, ekranlarımızı algılatabilir, tanıtabilir; ayrıca ekranımızın çıkışı ve çözünürlüğü gibi ayarları yapabiliriz. Eğer birden fazla monitörle çalışıyorsak ?aynı görüntü?  seçeneğiyle ekranlarımızdaki görüntülerin birbiriyle aynı görünmesini sağlayabilir ya da bu seçeneğin işaretini kaldırarak her ekranı farklı durumda göstermesi için ayarlayabiliriz.

ekran_ayar1

ekran_ayar2

?Aygıtlar? bölümü altındaysa ekran kartımızı ve ekranımızı yapılandırabiliyoruz. Mesela ekran kartı sürücümüzü güncelleştirmek için yapmamız gereken tek şey, gerekli sürücü paketlerini yükledikten sonra, ?Yapılandır? izleyerek donanımımıza uygun olan sürücüyü listeden seçmek ve bilgisayarımızı yeniden başlatmak.

ekran_ayar3

Diğer Ayarlar

Tüm bu yeniliklerden başka Sistem Ayarları > Görünüm ya da Masaüstü yollarını izleyerek de simge seti, pencere, stil, yazı tipi, 3 boyutlu pencere efektleri gibi ayarları kişisel tercihlerimize göre özelleştirebiliriz. Pardus 2009 elbette ki bunlarla sınırlı değil. Bundan sonrasını keşfetmek sizlere kalıyor. Pardus dolu günler diliyorum :).

Bana Ders Anlat © 2008-2022