Pardus CD’si Yazmak

Bu metin, Windows ortamından Pardus’a geçmeyi düşünenler için bir “ilk adım” yazısıdır. Bu yazıda, önce Windows ortamında açık kaynak kodlu indirme yöneticisi olan ?Free Download Manager? yazılımını indirmeyi, ardından ?Pardus 2009″ kurulan sürümünün ISO dosyasını indirmeyi, ardından bir özgür CD/DVD yazma yazılımı olan ImgBurn yazılımını indirip kurmayı ve ISO dosyamızı CD’ye yazmayı anlatacağız.

Bu işlemleri hangi ortamda yaptığımızı açıklamak gerekirse, bu işlemleri gerçekleştirdiğimiz işletim sistemi olarak Türkçe Windows XP Home Edition SP3 ve ağ tarayıcı olarak Microsoft Internet Explorer 6 kullanıldı.

İndirme Yöneticisini Kurma

ISO dosyamızı daha hızlı bir şekilde indirmek için, bir Özgür Yazılım olan Free Download Manager yazılımını kurmanızı tavsiye ederiz.

Bunun için önce, Free Download Manager’in web sayfasına gidip, sayfanın sağında yer alan “DOWNLOAD FDM Free” simgesine tıklamanız gerekiyor.

Free Dowload Manager'ı indiriyoruz.

Dosyayı özgürce indirip, özgürce kurduktan sonra artık ?PARDUS 2009.1? iso dosyası dahil, İnternet üzerinden yapacağınız tüm dosya indirme işlemlerinizi daha hızlı yapabileceksiniz.

Pardus 2009.1 ISO’sunu İndirme

Ağ tarayıcımıza ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/pardus/kurulan/2009.1/ adresine girip, ?Pardus_2009.1_Anthropoides_virgo.iso? dosyasını indireceğiz.

pardus-cd-yaz1
Bu dosyaya tıkladığımızda FDM açılacak ve bize dosyayı hangi dizine indirmek istediğimizi soracak. Biz de bilgisayarımızda uygun bulduğumuz dizini seçip, ?OK? düğmesine tıklayacağız ve indirme başlayacak.

Ve iso dosyamız, bu yardımcı indirme yazılımı sayesinde, daha hızlı bir şekilde bilgisayarımıza kaydedilmiş olacak.

ISO dosyamızı indirdikten sonra sıra, bir özgür yazılım olan ImgBurn yazılımını indirmeye geldi.

IMGBURN Yazılımını İndirmek ve Kurmak

pardus-cd-yaz2Yazılımın İnternet sayfasını açtığımızda karşımıza yatay olarak sıralanmış düğmelerde, yazılım ile ilgili bilgiler (Info), haberler (News), indirme bağlantısı (Download), ekran görüntüleri (Screenshot), kullanım rehberleri (Guides), forum sayfası, görüşler (Reviews), bağlantılar (Links) gibi seçeneklere tıklayarak ulaşabileceğimiz bir menü çıkıyor. Amacımız yazılımı indirmek olduğuna göre soldan sağa ikinci sırada yer alan ?Download? düğmesine tıklıyoruz.

?Download? düğmesine tıklayınca karşımıza yine farklı yansı seçenekleri çıkıyor. Bu farklı yansı adreslerinin konmasının sebebi, eğer indirme bağlantılarından birinde sorun varsa, diğer yansıları deneme şansını sunmaktır. ?BetaNews-Download Now! ? yazılı düğmeye tıklayarak indirmeye başlıyoruz. İndireceğimiz dosyanın boyutunun 2 MB’tan biraz daha küçük olduğu dikkatimizi çekiyor.

Karşımıza yeni bir pencere açılıyor ve biz bu penceredeki ?Dowload Now? düğmesine tıkladığımızda bize kaydetmeyi mi, yoksa çalıştırmayı mı istediğimizi soruyor. Eğer bilgisayarınıza kurulum dosyasını kaydetmek isterseniz ?Kaydet-Save? seçeneğini; eğer kaydetmeden doğrudan indirip kurmayı tercih ederseniz, ?Çalıştır-Run? seçeneğini tercih edebilirsiniz.

İndirme tamamlanınca yüklemenin tamamlandığı haberi veriliyor. Bu kez, sol baştaki Run (Çalıştır) düğmesine tıklayarak kurulum dosyasını açmak istiyoruz. Bunun üzerine kurulum sihirbazı açılıyor ve bize Hoş geldin yazısı çıkıyor ve pek sevilen (!) ?Next? düğmesine tıklıyoruz.

pardus-cd-yaz3

Bu aşamada bize hem masaüstüne hem de hızlı başlatma paneline program simgelerini yerleştirmek isteyip istemediğimiz soruluyor. Biz hepsine yerleşsin istiyoruz ve bir kez daha ?Next? düğmesine tıklıyoruz.

Kurulum bitmeden önce bize bir detay soruluyor. ImgBurn yazılımının düzenli olarak yeni bir sürümünün çıkıp çıkmadığını denetlemesini isteyip istemediğimizi; eğer istiyorsak bunun yapılabilmesi için İnternet bağlantısının sağlanmış olması gerektiğini vurguluyor. Biz ?Evet? düğmesine basıyoruz.

Gelen ekranda ImgBurn kurulumunun bittiğini, sihirbazı kapatmak için bitir (Finish) düğmesine basmamız gerektiği belirtilirken, bir yandan da tıklanmış bir minik kutucuk yanında ?Run ImgBurn ? belirtisini görüyoruz. Bu belirti bize, ?Finish? tuşuna bastığımızda sihirbazın kapanacağını ve ardından ImgBurn uygulamasının başlayacağını anlatıyor.

pardus-cd-yaz4

Uygulama başlar başlamaz, “Beni nereye kurdular? Hangi işletim sistemine? Nasıl bir RAM ortamına? Hangi CD/DVD yazıcılar var burada?” sorularının cevabını arayıp buluyor. Bu bilgiler de ImgBurn log dosyasında sırayla yer alıyor.

PARDUS 2009 ISO’sunu Yazdırmak

Sıra ISO dosyamızı yazmak üzere boş bir CD-R takmaya gelince yazılım bunu da algılıyor ve taktığımız boş CD-R ile bilgileri bize gösteriyor. Bize “ne yapmamızı istediğimizi” soruyor ve biz de “Write image file to disc” seçeneğini işaretleyerek, ISO dosyası yazacağımızı bildiriyoruz.

pardus-cd-yaz5

Şimdi, ISO dosyamızı yüklemek üzere ?Source? yazan pencerenin hemen altındaki “Please select a file – Lütfen bir dosya seçin” yazısının hemen yanına gidiyor ve açma simgesini tıklıyoruz.

pardus-cd-yaz6

Ve biraz önce indirdiğimiz ?Pardus_2009.1_Anthropoides_virgo.iso? dosyasını seçiyor ve ?Open? düğmesine tıklıyoruz.

Sıra, yazma hızımızı seçmeye geldi. Sağ alt köşedeki ?Settings ? kısmından ?Write Speed ? yazma hızımızı ?16x ? olarak seçiyoruz.

Yazma modunun DAO (Disc-At-Once) olması için ise program menüsünden soldan dördüncü sıradaki ?Tools? bölümüne gidip, en alttaki ?Settings?i tıklıyoruz.

pardus-cd-yaz7

Karşımıza bir sürü seçenekten oluşan yeni bir ekran geliyor. Buradan da yine soldan dördüncü sırada yer alan “Write” kutusunu seçiyoruz. Soldaki “Options” Seçenekler’in altında yer alan “Write Type” mini kutucuğundaki seçeneğini “DAO/SAO” olarak ayarladıktan sonra sağ alt köşedeki OK düğmesine tıklıyoruz ve yazılımın ana penceresine geri dönüyoruz.

Programın ana ekranının altında, solda yazma simgesi var. Hatta bu simgenin üzerine tıklamak üzere faremizi getirdiğimizde, sarı yardım ekranında ?Write? yazdığını görüyoruz. Böylece, bu simgeye tıkladığımızda ?Yaz? emrini vereceğimiz anlaşılıyor.

Simgeye tıklıyoruz ve yazma işlemi başlıyor.

Yukarıda “verify” yani denetle seçeneği tıklandığı için, CD yazma işlemi bittikten sonra yazılan veri sınanıyor. Sınama işlemi sırasında “Verify” kutucuğunun solunda yer alan “Eject Tray” seçeneğini işaretliyoruz. Amacımız, sınama dahil tüm işlem bittiğinde, CD’nin çıkarılmasıdır.

pardus-cd-yaz8

Ve işlem tamamlanıyor, CD çıkarılıyor. Ve tekrar giriyor. ?Verify? seçeneğini seçtiğimiz için yazılan veri kontrol ediliyor.

Yazılan veri kontrol edildikten sonra işlem tamamlanıyor ve CD dışarı çıkarılıyor. Artık elimizde Pardus 2009 kurulum CD’si var.

Biz kurulum CD’mizi 16x hızında ve DAO modunda yazdık. Bilgisayarınızdaki CD/DVD yazıcının hızı daha yüksek olsa da, işletim sistemi kurulum CD’lerinin yazımında 16x üzeri hızlar tavsiye edilmez.

Daha önce bilgisayarımın Windows bölümünde kurulu olan “Nero 7 Ultra Edition” uygulamasını hemen siliyorum. Ve silme işlemine başlamadan önce Nero’nun bilgisayarımda 252 MB yer işgal ettiğini görüyorum. Oysa ImgBurn yazılımı kurulumdan sonra bile sadece 2 MB civarında yer işgal ediyor. Üstelik özgür yazılım!

kaynak : http://www.ozgurlukicin.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022