Pardus ta Msn kullanma, Kopete’ye MSN Hesabı Ekleme

Pardus ta msn hesabını kullanma
?Yeni Pardus kullanıcılarının ilk sorduğu sorular arasında ?MSN’e nasıl girebilirim?? de var. İşte sorunuzun yanıtı?

KDE internet uygulamalarıyla beraber gelen sohbet programımız Kopete’nin oldukça fazla fonksiyonu var. Fakat bu

yazımda Kopete uygulamasını anlatmaktan çok, Pardus’u yeni kullanmaya başlayan kullanıcılarımıza, ?MSN hesabı nasıl eklenir? ? konusu üzerine açıklamalarda bulunacağım. Daha fazlası için [1] bağlantısını kullanabilirsiniz.

Kopete’yi, Alt + F2 tuş kombinasyonunu kullanıp kopete yazarak ya da Pardus menüsünden (hayır, başlat menüsü diye bir şey yok!) Programlar > İnternet > Kopete ‘ye tıklayarak çalıştırabilirsiniz. Eğer yazılımı ilk defa çalıştırıyorsanız, yazılım size ?Hesap Oluşturma Sihirbazı ? penceresi açacak ve bir hesap açmanızı isteyecek. Aksi taktirde, bu sihirbaza Kopete “Ayarlar ” menüsünden “Yapılandır “ı seçerek ve ardından da “Hesaplar ” sekmesine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ia-kopete_msn_ekleme-0.12.4-prtkl_secme-01.png

Sihirbazda ilk aşama, mesajlaşma servisini tanımlamak (Haha, sizi şaşırtmak hoşuma gidiyor, Kopete sadece MSN’i değil, diğer protokolleri de destekliyor) Msn Messenger’i seçiyorsunuz. İkinci aşamada hesap bilgilerini giriyorsunuz. “Basic Setup ” sekmesinde, MSN Passport Kimliği’ne MSN hesabınızı yazınız. Eğer MSN’e girerken şifrenizi hatırlamasını ve bir daha size şifre sormamasını istiyorsanız, “Parolayı hatırla “‘ya çentik atıp alt satıra şifrenizi girin.

ia-kopete_msn_ekleme-0.12.4-hesap_bilgisi-02.png

İleri deyip bir sonraki aşamaya geçtikten sonra artık hesabınızı oluşturmuş sayılırsınız. Eğer birden fazla hesap girip bu hesaptaki kişilerin listede ayrı renklerde görünmesini istiyorsanız, mutlaka renk belirtin. Kopete girdiğiniz hesaptaki kişi listelerinin hepsini tek bir pencerede ve bir listede gösteriyor. Dolayısıyla hangi kişinin hangi hesaptan olduğunu anlamak biraz güçleşiyor.

ia-kopete_msn_ekleme-0.12.4-bitis-03.png

Peki bu kötü bir özellik mi? Hayır, 5 tane hesabınız varsa, 5 tane ayrı ayrı kişi listesi penceresi olması sizce çok mu pratik olur? Onun yerine bu pratiklik sorununu tek bir listede, liste klasörleri (gruplar) açarak ve kişilerinizi bu klasörlere yerleştirerek aşmanız düşünülmüş ya da hesaplarınıza üçüncü hesap kayıt aşamasında renk vererek.

ia-kopete_msn_ekleme-0.12.4-ekran_goruntusu-04.png

Sihirbazı kapattıktan sonra, kopete penceresinin sağ alt tarafında kanat çırpan kelebek göreceksiniz. Bağlandıktan sonra kanat çırpması duracak ve renkli bir kelebek olarak uslu uslu köşede durup emrinizi bekleyecek. Görünen ismi, durumunuzu veya özellikleri değiştirmek istediğiniz zaman kelebeğinize tıklamanız veya diğer kişiselleştirmeler için Ayarlar menüsünden Yapılandır ‘ı kullanmanız yeterli.

Bana Ders Anlat © 2008-2022