Pardus’u güncelleme

Pardus’ta sistemin güncel oluşu neden önemlidir? Öncelikle bundan kısaca bahsedelim:

Yazılımların yeni sürümleri çıktıkça , yeni sürümler paketlenir ve depoya eklenir. Yeni sürümlerle keşfedilen açıklar ve eksiklikler giderilirken, yeni özellikler eklenir. Bir de Pardus bütünüyle Türkçe olmak konusunda gayet iyi ve günden güne

daha da iyileşiyor. Sistemde görülen İngilizce metinler geliştiricilere raporlanıyor ve sonraki ilk güncellemede İngilizce metinlerin köküne kibrit suyu :)… Bunun gibi birçok sebep, deponuzda onlarca güncelleme görmenize neden olur. Bazen can sıkıcı olabilir sistem güncellemek. Ama sistem güncellemesi kesinlikle yapılmalı, atlanmamalıdır.

Sistemin güncellenmesi (update) için iki yöntem kullanılabilir. Bunlardan birisi deneyimli kullanıcılara hitap eder ve konsol üzerinden komut kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yazı bir ‘ilk adım’ yazısı olduğundan (Eğer konsol üzerinden sistem güncelleme konusunda gidermek istediğiniz meraklarınız varsa da bu yazı işinizi görmeyecek, peşinen söyleyeyim) biz grafik ara birimini kullanacağız. Haydi şimdi başlayalım:

Öncelikle Paket Yöneticisi (Yazılım ekle ve kaldır)’ni çalıştırmalıyız.

Bunun için Panelde bulunan uygulama başlatıcıyı seçin, açılan pencereden Uygulamalar > Sistem yolunu takip edin veya Alt + F2 tuşlarına birlikte basarak açılan pencereye ” Yazılım “, ” Paket ” anahtar kelimelerinden birini yazın ve Paket Yöneticisi (Yazılım ekle ve kaldır) ‘nin simgesini seçin.

gunceltut1 gunceltut2

Pardus 2008 için: KDE Menüsü üzerinden Tasma’yı çalıştırın. Tasma açıldığında soldaki menüden “Sistem Seçenekleri”ne gelin, sağdan “Program Ekle, Güncelle veya Kaldır” ı seçin.

Biraz beklerseniz paket yöneticisi’nin açıldığını göreceksiniz. Paket yöneticisinin tanıtımını yapmayacağım size. Ama kısaca özetlemek gerekirse paket yöneticisi, sisteminizde kurulu olan paketleri; depoda bulunan, ancak sisteminizde kurulu olmayan paketleri ve sisteminizde kurulu olan ancak depoda güncellemesi olan paketleri gösterir.

gunceltut3

Biz güncellemelerle ilgilendiğimiz için üstteki üç düğmeli menüden “Güncellemeleri Göster” düğmesini seçiyoruz.

gunceltut4

“Güncellemeleri Göster” dediğimizde paket yöneticisi depodan güncellemeleri alırken bizi biraz bekletiyor. Ve sonunda depodaki güncellemeler karşımızda!

Güncellemeleri alırken dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Onu söylemeliyim unutmadan. Güncellemeleri seçimli olarak almanız tavsiye etmem. Yani depoda ne kadar güncelleme varsa bir seferde alın ve kurun. Seçimli güncelleme bazı durumlarda sistemin kararsızlaşmasına sebep olabiliyor. Ve böyle bir durumda grafik arayüzüne gelmeyi beklerken, siyah bir ekranda kalıp sorun yaşayabilirsiniz. Bunun çözümü elbette mevcut. Ancak ne gerek var uğraşmaya? Bu yüzden siz iyisi mi güncellemeleri seçerek almak yerine, uygun ve geniş bir zamanınızda bütünüyle alın. Ayrıca Pardus 2009 ile birlikte depolarımıza delta paket desteği geldi. Delta paketleri sayesinde güncellemeler sırasında tüm paket yerine, eski paket ile yeni paketin arasındaki farklar paketlenir. Böylece daha küçük boyutlu paketler ile daha hızlı ve kotanızı da düşünen bir güncelleme yapabilirsiniz.

gunceltut5

Bunu da söyledikten sonra devam edelim. Son olarak, güncellemesi olan paketleri listelemiştik paket yöneticisiyle değil mi? Güncellenecek paketlerin listelendiği kısmın üstünde “Bu gruptaki tüm paketleri seç” şeklinde bir seçenek bulunmakta. Bunu seçerseniz güncellemelerin hepsini “işaretlemiş” olacaksınız.

gunceltut6

Tüm paketlerin seçildiğinden emin olduktan sonra sağ üstte göreceğiniz “Paket(ler)i Güncelle” düğmesine basın, bir süre sonra seçtiğini paketleri göreceğiniz ” Sepet ” Penceresi açılacak. Sepet varsa yüklenecek bağımlılıkları da göstererek son kontrolünüzü yapmanızı ve tekrar “Paket(ler)i Güncelle” düğmesine basmanızı isteyecek. Bu işlemden sonra arkanıza yaslanıp sisteminizin güncellenişini izleyin 🙂

gunceltut7

gunceltut8

Yazıyı tamamlamadan önce, bir de depoya güncelleme eklendiğinde bundan nasıl haberdar olabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Eğer isterseniz, paket yöneticisi sistem çekmecesine yerleşerek depoya güncelleme eklendiğinde sizi uyarabiliyor ve güncellemeleri otomatik kurabiliyor. Bunun için küçük bir ayarlama yapmanız gerekiyor. Şu şekilde: Paket yöneticisini kapatmadınız umarım? Kapattıysanız da tekrar açmanız gerecek: Ayarlar > Paket Yöneticisi Uygulamasını Yapılandır’ı seçin.

gunceltut9

“Paket Yöneticisi Ayarları” penceresi açıldığında “Genel Ayarlar” sekmesine geçin. “Sistem çekmecesi simgesini aç” ardından “Aralıklı güncel paket kontrolünü etkinleştir” i işaretleyin. Kontrol aralığı’nı da seçiminize göre ayarlayın. Eğer ” Güncellemeleri otomatik kur” seçeneğini de işaretlerseniz her şey otomatik olarak yapılacaktır. “Tamam” düğmesini tıklayarak ayarlamaları kaydedin. İşte bu kadar… Artık paket yöneticisi sizin için istediğiniz sıklıkta güncellemeleri kontrol edecek ve kuracak.

gunceltut10

Bana Ders Anlat © 2008-2022