Photoshop ile afiş tasarımı

Bu çalışmamda moda için bir çalışma yapmak istedim. Photoshop ile afiş tasarımı yaparken bir çok alternatifiniz mevcut. Diğer tasarımlarda olduğu gibi afiş tasarımında da belirli bir zaman ve pratikten sonra artık iş yaratıcılığınız ve zihninizde oluşan pencereyi tamamen photoshopa yansıtmadaki el becerinize kalmış birşey. Afiş tasarımında profesyonel bir çalışma olması için tasarımın oldukça sade ve birbiri ile uyumlu renklerden oluşması gerekir. Afiş tasarımında profesyonel bir aşamaya gelmek istiyorsan bunun için internetten bir takım afişleri indirerek incelemelisin. Daha sonra ise çalışma yapmadan önce indirdiğin bu afişlere bir göz gezdirmekte yarar var.

Çalışmamıza başlayalım;

İlk önce bu resmi bilgisayarınıza indirin ( çözünürlük olarak yüksek olduğu için biraz beklemek zorunda kalabilirsiniz )

my

Resmimizi photoshop çalışma alanımıza aktarmadan önce sizin bana afiş tasarım boyutları kaç olmalı gibi bir soru sorduğunuza duyar gibiyim.

AFİŞ TASARIM BOYUTLARI

Afiş tasarım boyutlarında önemli olan baskı türüdür.  Ofset ve Digital baskı oranları farklıdır.  Fakat buradaki bir avantajınız ise size çalışmayı yaptıran kişinin mutlak olarak size boyutları vermesidir. Bunun için biz en ideal olarak Photshop çalışma sayfamızda CTRL+NEW dediğimiz zaman hazır bir şekilde boyutları bulunan A3 kağıdına göre bir tasarım yapıcaz.

Çalışma alanımızı oluşturduktan sonra FİLTER/Other/Off-set diyoruz. Buradan aşağıdaki gibi ayar giriyoruz. Tabi isterseniz bu ayarları kendi tasarım kılavuzunuza göre değiştirebilirsiniz.

photoshopileafistasar1m

Üstteki ayarlamalayı yaptıktan sonra aşağıdaki gibi olması gerek.

photoshopileafistasar1mp

Afiş tasarımı konusunda örnekleri incelediğiniz zaman çok çeşitli ve yaratıcı afişlerle karşılaşmışsınızdır. Bu afiş türü ve hoş olduğundan aşağıdaki gibi bir şablon çıkarmamız gerektiğini düşündüm. Afiş tasarım şablonu.

photoshopileafistasar1mw

Yazıları yazmaya başlıyorum.

photoshopileafistasar1m 1

Son süsleme olarak yazıların en altına bir layer yerleştirip bir brush gömüyorum.  Size bu afiş tasarımında kullandığım brush ve yazı tiplerini ve aifş tasarımlarında en çok kullanılan yazı tiplerini sayfanın en aşağısına yerleştirdim.

photoshopileafistasar1mn

Distress brush

distres2

Distress yazı tipi

İşinize yarayacak yazı tipleri

Bana Ders Anlat © 2008-2022