Twitter Virüslerinden Korunma Yöntemleri

Twitter, tartışmasız dünyanın en popüler sosyal ağları arasında yer alıyor. Yüz milyonlarca kullanıcıya sahip, bu kadar popüler bir sitenin kötü niyetli kullanıcıların iştahını kabartmaması beklenemezdi. Herhangi bir webmaster forumunun Twitter kategorisine tıkladığınız zaman nasıl satıldığımızı görebiliyoruz. Hatta sadece bu işlerin ticaretini yapmak için web sayfası kuranlar bile oldukça fazla sayıda.

twitter-virus

Twitter Virüsü Nedir?

Twitter virüsü diye bir şey aslında yok. Bu olaylara sebep olan şey ya bilinçsizce “Twitter Uygulamalarına” verdiğiniz yetkilerden kaynaklanıyor ya da bilgisayarınız dışarıdan gelen saldırılara karşı korumasız olmasından kaynaklanıyor.

Korunmanın Yolları Nelerdir?

Twitter hesabınızdan güvenmediğiniz uygulamalara kesinlikle erişim izni vermeyin. Takipçi arttırma sitelerinde size, günde 100-200 takipçi vereceğini vaad eden sitelerden ya da “Twitter’ına kimler bakmış?”, “Twitter puanınız kaç?” gibi ilgi çeken, merak uyandıran uygulamalardan uzak durun. Bu tarz takipçi arttırma sitelerini kullanmanız zaten Twitter kurallarını ihlal ettiğiniz anlamına gelir ve hesabınızın kapanmasına neden olabilir. İnsanlar bu tarz uygulamaları kullandığı zaman twitter hesaplarından reklam tweetleri atılıyor ve bu sayede uygulamayı daha fazla insanın görüp, erişim izni veriyor. Ondan sonra bu tarz olayları görmemiz içten bile olmuyor.

Ya da bir başka ihtimal bilgisayarınıza sızan bir casus program sizin adınıza hesabınızda işlem yapıyor olabilir.

Eğer hesabınızda bu durumlarla karşılaşıyorsanız:

  • Sizin takip etmediğiniz birini takip etmeye başladınız.
  • Takip etmekte olduğunuz biri / birileri artık takip ettikleriniz arasında yoksa.
  • Arkadaşlarınıza sizin adınıza, sizden habersim “Direkt Mesaj” gidiyorsa veya siz atmadığınız halde hesabınızdan tweet atılıyorsa
  • Twitter hesabınıza erişemiyorsunuz.

aşağıda yazılan çözüm önerilerini deneyiniz.

Kurtulmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

  1. Twitter hesabınızdan “Ayarlar”a girin ve “Uygulamalar” sekmesine tıklayın. Çıkan uygulamalar arasında kullanmadığınız veya güvenmediğiniz ne kadar uygulama varsa tamamını kaldırın. Bu işlem çok önemli çünkü en çok bu yöntemle hesaplar kontrol altına alınıyor.
  2. Twitter şifrenizi değiştirin. Hatta bu şifre değiştirme olayını rutin bir hale getirerek güvenliğinizi daha üst seviyeye çıkartabilirsiniz.
  3. Birden bire karşınıza Twitter kullanıcı adınızı ve şifrenizi isteyen bir sayfa çıkarsa adres satırına muhakkak kontrol edin. (Mutlaka https://twitter.com ya da http://twitter.com olmalı eğer farklı bir adres yazılıysa sayfayı kapatıp, çıkın)
  4. Bu işlemleri yaptıktan sonra sorununuz hala devam ediyorsa, sorun uygulamalarda değil sizin bilgisayarınızdadır. Güncel bir anti-virüs programıyla bilgisayarınızın tamamını taratın.

Ayrıca Twitter’in yardım sayfasından da neler yapılması gerektiğine dair bilgilere ulaşabilirsiniz. ( https://support.twitter.com/articles/20169870-hesabm-kontrolum-dsnda-hareket-ediyor)

 

Bana Ders Anlat © 2008-2022