WordPress’de Rar Dosyası Ekleme

Blog yazarlarının paylaştığı makalelerde zaman zaman takipçileriyle dosya paylaşımı da yapması gerekebiliyor. Farklı sunucuları(dosya yükleme servisleri) kullanarak paylaşım yapanlar için bu durum sorun değil ama kendi sunucunuz üzerinde rar uzantılı dosya barındırmak isterseniz, aşağıdaki uyarı mesajıyla karşılaşıyorsunuz.

Bir hata yüzünden “dosyaismi.rar” dosya yükleyemedi Üzgünüm, bu dosya türüne güvenlik nedeniyle izin verilmiyor.

Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız aşağıdaki yolu izleyerek kolayca sorununuza çözüm bulabilir ve rar uzantılı dosyalarını sorunsuz bir şekilde sitenizde barındırabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gerekenWp-includes dizininde bulunan functions.php dosyasını bir editör yardımıyla açın. Bu dosyanın 2500. satırına inin ekranınızda aşağıdaki koda benzer kodlar göreceksiniz.

  'class' => 'application/java', 	'tar' => 'application/x-tar', 	'zip' => 'application/zip', 	'gz|gzip' => 'application/x-gzip', 	'exe' => 'application/x-msdownload',

Burada bulunan

'zip' => 'application/zip',

kodunun altına bu kodu ekleyin.

'rar' => 'application/rar',

Bu sayede sistemimizde rar uzantılı dosyalara da yüklenmesi için izin vermiş olduk. Artık hiçbir sorunla karşılaşmadan dosyalarını yükleyebilirsiniz.

DİKKAT!

Düzenleme yaptığınız dosya oldukça kritik bir dosyadır ve yanlış bir işlem yaptığınız takdirde sitenizi bozabilirsiniz. Bu nedenle mağdur olmamanız adına düzenleme işlemini yapmadın önce muhakkak Functions.php dosyanız yedeğini oluşturun, daha sonra düzenleme işlemlerini yapın.

 

Bana Ders Anlat © 2008-2022