Windows UAC (User Account Control) Nedir? Ne işe yarar?

Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC), Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerindeki bir güvenlik bileşenidir. UAC, kullanıcıların sık kullanılan görevleri kullanıcı değiştirmek, oturumu kapatmak veya Farklı Çalıştır özelliğini kullanmak zorunda kalmadan, ister yönetici yetkileri olmadan, ister yönetici olarak gerçekleştirmelerini sağlar.

 UAC Etkinken Bir Programı Yükleme ve Çalıştırma

Bazı uygulamaları sisteme yüklemek için yönetici düzeyinde erişim belirteci gerektiğinden, işletim sisteminde kurulum programının başlatıldığını otomatik olarak algılayan bir mekanizma vardır. UAC bir uygulama kurulumunu algıladığında, kullanıcının bu yükleme işlemini doğrulaması için bir onay istemi görüntüler. Yükleme tamamlandığında, uygulama, eğer bir yönetim uygulaması değilse, kullanıcıdan hiçbir onay ya da kimlik bilgisi istemez.

 Onay İstemi

Kullanıcı, yönetici erişimi gerektiren bir görevi gerçekleştirmek istediğinde bir onay istemi görüntülenir.
‘Windows’un devam etmesi için izniniz gerekiyor. Bu eylemi siz başlattıysanız devam edin’
Başlatılan görevi çalıştırmaya devam etmek için Devam düğmesini tıklatın.

 UAC uygulamasını kapatma adımları

UAC’yi kapatmanın birkaç yolu vardır. En basit yollardan biri UAC’yi Denetim Masası aracılığıyla devre dışı bırakmaktır.
Not: Kullanıcı Hesabı Denetiminin kapatılması sisteminizin güvenlik düzeyini düşürür. Kullanıcı Hesabı Denetiminin devre dışı bırakılmasını önermiyoruz.

  1. Başlat’ı tıklatın ve Denetim Masası’nı açın
  2. Denetim Masası’ndaKullanıcı Hesapları ve Aile Güvenliğibölümünü tıklatın
  3. Kullanıcı Hesapları‘nı tıklatın
  4. Kullanıcı Hesabı Denetimi aç veya kapat‘ı tıklatın
  5. UAC uygulamasını kapatmak için Bilgisayarınızın korunmasını sağlamak için Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) uygulamasını kullanın seçeneğinin yanındaki onay kutusu işaretini kaldırın.
  6. Tamam düğmesini tıklatın
  7. İstendiğinde bilgisayarı yeniden başlatın. Yapılan değişikliklerin bu bilgisayarda çalışan tüm kullanıcıları etkileyeceğini unutmayın.
UAC uygulamasını açmak

UAC uygulamasını yeniden etkinleştirmek için, Bilgisayarınızın korunmasını sağlamak için Kullanıcı Hesap Denetimi uygulamasını kullanın seçeneğinin onay kutusunu işaretledikten sonra OK(Tamam)’ı tıklatın.

Bana Ders Anlat © 2008-2022