Youtube 4K kalitesinde hizmet vermeye başladı

youtube 4kYouTube, geçtiğimiz günlerde altyapısını 4K kalitesinde yayın yapmaya hazır hale getirdi.

4K kalitesindeki ilk videolar YouTube?da yer almaya başladı. YouTube, videoları Google?ın geliştirdiği VP9 video codec formatı ile çalıştırılıyor. 4K yayınlar için şuan en yaygın video codec formatı H.264. VP9 formatı H.264 standardı ile karşılaştırıldığında bant genişliğine getirdiği yük anlamında yüzde 50?ye varan avantajlar sağlıyor.

Google, VP9 formatını yaygınlaştırmak için çok sayıda gbol donanım üreticisininde desteğini alıyor. Google?ın yanına çektiği firmalar arasında ARM, Broadcom, Intel, LG, Marvell, MediaTek, Nvidia, Panasonic, Philips, Qualcomm, RealTek, Samsung, Sigma, Sharp, Sony ve Toshiba gibi  yer alıyor. Bu kadar büyük bir desteğin olması VP9 formatının yaygınlaşması ve sürekliliği için önemli.

 

Diğer yandan yaklaşık 1 yıl önce bazı kanallar ve özel üyelerin youtube üzerinden canlı yayın akışı yapmsına imkan sağlanmıştı. Aralık 2013 te canlı yayın akışı özelliği itibarlı tüm üyelerin hizmetine sunuldu. İtibarlı üye kriterlerinden bazılarıTelif Hakları ve Topluluk Kuralları ihlalı yapmamış olmak, kanal içerisinde iyi ilişkilere sahip olmak  ve dünya çapında hiçbir videosu Content ID tarafından bloklanmamış olmak gibi kriterler bunlardan bazıları.

Bir çok donanım üreticisinin destek verdiği youtube dünyanın dijital yayıncılık patfomru olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Bana Ders Anlat © 2008-2022