CSS Yorumlarında Türkçe Karakter Kullandığımızda İE6?da yaşanan sorun

Bu durumla bir kaç defa karşılaştım ve sonuncusunda FirendFeed?de yazdım, hatta benden önce Burak Dönertaş?da yazmış konuyu. Konuyu biraz daha ayrıntısı ile burada paylaşmak istedim.

Sorunu başlıkta açıklayıcı bir şekilde anlattım sanırım. Biraz daha açarsam; css kodlarımızı yazarken çeşitli notlar alırız, örneğin sayfa yapısını oluşturan alanların isimleri(ustAlan), farklı tarayıcılar için yaptığımız düzeltmeler için tuttuğumuz notlar(kapsayamamaSorunu) vb.

CSS yorum satırları /* yorum */ işaretleri içinde yazıyoruz ve tarayıcılar bunları görmezden geliyor.

İnternet Explorer 6 eğer dosyanız UTF-8 ile kaydedilmemiş ise sorun çıkarıyor. Burada dosyayı utf-8 ve utf-8 BOM?suz kaydetmek arasında bir fark olmadı. Örnek dosyamı utf-8 ve utf-8 BOM?suz kaydettiğimde bu sorun düzeldi. Utf-8 ile kaydedince Türkçe karakterler bozuldu ancak tekrar yazıp kaydedince bir sorun olmadı.

01 <!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
02 <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
03 <head>
04 <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
05 <title>Untitled Document</title>
06 <style type="text/css">
07 @import url("stil.css");
08 </style>
09 </head>
10 <body>
11 <p class="deneme1 deneme2">Fatih Hayrioğlu burada yorum yazmış sanane ie6, sen niye sorun yapıyorsun ki bu olayı.</p>
12 </body>
13 </html>

Bir paragraf yazı yazdık. Daha sonra

1 .deneme1{ font:12px Arial, Helvetica, sans-serif}
2 /*Türkçe katakter içermeyecek miş*/
3 .deneme2{ color:#f00}

Css dosyasının içine yukarıdaki kodları yazdım. CSS dosyasını eğer ANSI formatında kayıtlı ise ie6 css kodlarımı görmüyor.

ansi_ff

Firefox ve diğer tarayıcılar ansi olmuş utf-8 olmuş fark etmiyor. Ama

ansi_ie6

İE6?da ise yukarıdaki gibi Türkçe karakter içeren yorum sonrasındaki sınıfı görmüyor. Daha sonra css dosyasını utf-8 olarak kaydedince sorun ortadan kalktı.

utf8_ie6

Eğer html ve css aynı karakter kodunda ise sorun olmuyor mesela ikiside iso-8859-9 ise sorun olmuyor. Ama ne zaman html utf-8 css iso-8859-9 olursa sorun oluyor.

Not: Karakter kodu değişiklikleri için NotePad++ kullandım.


Kaynak :  CSS Dersleri, Fatih HAYRİOĞLU

Bana Ders Anlat © 2008-2022