Firefox?un Negatif Değerli z-index Desteği

Geçen bir projede z-index ile ilgili bir tanım yaptım. Üçlü bir tanımdı sırası ile elemanlara z-index:100, z-index:50 ve z-index:0 değerleri atadım. Aslında 1, 2, 3 diyede tanımlama yapabilirdim, ama araya başka bir eleman girerse diye böyle aralıklı değerler verdim.

Firefox, IE 8, Opera ve Google Chrome?da sorunsuz çalışan kod, IE 6 ve 7?de  çalışmadı. Bende daha önce böyle bir sorun ile karşılaşmıştım. Çözüm için z-index:-1 tanımı yapıp çözmeye çalışmıştım, ama bu seferde Firefox 2?da çalışmamıştı o zaman. Firefox 2?de negatif değleri desteklemediğini öğrenmiştim o zaman. Bende bunu için bir düzeltme yazmıştım zamanında. Ama Firefox 3 ile birlikte z-index negatif değer desteği geldiği için şimdi bu sorunu çözülmüş oldu. Bir bilgi olarak bunu bilmek gerek diye düşündüm.

Sonra acaba Firefox 2 için bir düzeltme yazmaya gerek var mı diye düşündüm. Ancak Firefox çok hızlı güncellenen bir tarayıcı ve şu an Firefox 2 kullanımı %5?lerin altına düşmüş durumda bir düzeltme yazmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, gönül rahatlığı ile negatif z-index tanımı kullanabiliriz.

Kaynaklar


Kaynak :  CSS Dersleri, Fatih HAYRİOĞLU

Bana Ders Anlat © 2008-2022