Mozilla Firefox Eklentileri

Mozilla Firefox eklentileri, maharetli web tarayıcınıza eklemlenen minik programlardır. Eklentiler ile Mozilla Firefox‘u,başarılı bir web görüntüleme aracı olmaktan öteye taşıyıp çok fonksiyonlu, size özel bir İnternet gezgini haline getirebilirsiniz.

Bu yazıda, popüler Mozilla Firefox eklentilerinden birkaçı hakkında bilgi alabileceksiniz. Her amaca ve ihtiyaca yönelik binlerce çeşit eklentiyi addons.mozilla.org adresinden ya da ?Araçlar menüsü > Eklentiler > Eklenti edin? yolunu izleyerek yükleyebilirsiniz.

Eklentiler Nasıl Kurulur ?

addons.mozilla.org adresinde, kurmak istediğiniz herhangi bir eklentinin sayfasına girip o sayfada yer alan Add to Firefox tuşuna tıklayarak eklentiyi kurabilirsiniz. Kurduğunuz herhangi bir eklentinin çalışabilmesi için öncelikle Mozilla Firefox’un bir kere kapatıp açılması gerekmektedir. Kurduğunuz bir eklentinin isteğinize uygun bir şekilde çalışmasını sağlamak için bazı ayarlamalar yapmanız gerekebilir.  Araçlar > Eklentiler yolunu izleyip, ayarlarını değiştirmek istediğiniz eklentinin üzerine tıklayıp, Tercihler tuşuna basarak gereken ayarlamaları yapabilirsiniz.

Şimdi, popüler Mozilla Firefox eklentilerinden birkaçını inceleyelim…

ScreenGrab

firefox

Bu eklenti sayesinde İnternet sayfalarının boydan boya ekran görüntüsünü alıp resim dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra (Mozilla Firefox?u bir kere kapatıp açtıktan sonra) Durum Çubuğu’na eklentiyle ilgili bir düğme yerleşecektir.

Açtığınız bir sayfanın ekran görüntüsünü kaydetmek için bu düğmeye tıklayıp  Save > Complete Page/Frame yolunu izleyip birkaç saniye beklemeniz yeterlidir.

ScreenGrab eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Quick TransLation (qtl)

Quick TranslationQuick TransLation ile, yabancı dillerdeki web sayfalarında gezinirken karşılaştığınız bir sözcüğün anlamını anında öğrenebilir ya da bir düğme ile Google Translate hizmetinden faydalanarak sayfayı Türkçe’ye veya bir başka dile çevirebilirsiniz.

Yabancı bir sözcüğün anlamına ulaşmak ya da ya da cümleleri Türkçe’ye (veya bir başka dile) çevirmek için sadece o sözcüğü ya da cümle grubunu imleç ile seçtiğinizde otomatikman açılır bir pencere üzerinden sonuçlar karşınıza gelecektir. Sayfanın tamamını çevirmek için ise resimde (3) olarak gösterilen düğmeye tıklamanız yeterlidir. Eklenti Bayblon Sözlük ve Google Çeviri hizmetinin yanı sıra Wiktionary, Wikipedi kaynaklarını da desteklemektedir.

Yabancı dillerden Türkçe’ye çeviri için, eklentiyi kurduktan sonra durum çubuğundaki (2) bayrak simgesine basılı tutarak açılan menüden, ön tanımlı İngiliz bayrağını Türk bayrağına çevirmelisiniz.

Firefox eklentileri

Bir kelimeyi ya da cümleyi imleç ile seçtiğinizde eklentinin otomatikman faaliyete geçmesinden rahatsız olacağınıza eminim. Bu sıkıntıyı aşmak için, eklentiyi kullanmadığınız zamanlarda (1) düğmesini kullanarak kapatabilir, ihtiyaç duyduğunuzda yine aynı düğmeyi kullanarak eklentiyi aktif hale getirebilirsiniz. Ancak her seferinde bu düğmeyi açmak ya da kapatmakla uğraşmamanız için bir başka önerim var. ?Araçlar > Eklentiler > qtl > Tercihler? yolunu izleyerek eklentinin tercihlerine girin. Orada Controls başlığı altında yer alan düğmeyi örneğin (Ctrl) seçeneğine getirin. Bu sayede bir sözcüğü ya da cümle grubunu çevirmek için imleç ile seçmeniz yeterli olmayacaktır. Sözcüğü ya da cümleyi seçtikten sonra bir kerede Ctrl tuşuna basılı tutarak fare ile tıklamanız gerekecektir.

Quick TrasnLation (qtl) eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Xmarks

xmarksGünlük hayatta birden fazla bilgisayar kullananların ya da aynı bilgisayarda birden fazla işletim sistemi (Pardus ve MS Windows gibi) kullananların reddedemeyeceği bir eklentiye sıra geldi.

Xmarks
(eski adıyla Foxmarks) ile farklı bilgisayar ya da işletim sistemlerinde kurulu olan Mozilla Firefox’lar arasında (ve hatta farklı tarayıcılar arasında) arasında birbirine bağlı ortak yer imleri kullanabilirsiniz. Örneğin evinizdeyken Mozilla Firefox yer imlerinize yeni siteler ekleyip düzenlediğinizi farzedin… Xmarks sayesinde, işyerinize gidip Mozilla Firefox?unuzu açtığınızda yer imlerinizin aynen karşınıza gelecektir.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayarlardan birine eklentiyi kuruyorsunuz. Son derece açıklayıcı kurulum yönergeleri dâhilinde bir kullanıcı adı ve parola belirleyerek Xmarks hesabı ediniyorsunuz. Daha sonra, kullanmakta olduğunuz diğer bilgisayara (ya da işletim sistemine) eklentiyi kuruyorsunuz. Bu işlemleri bir kereye mahsus olarak yaptıktan sonra yer imlerinizi Xmarks’a teslim edebilirsiniz. Artık yer imleriniz ve isterseniz kayıtlı parolalarınız arka planda zahmetsizce eşleştirilecektir.

Ayrıca herhangi bir bilgisayar üzerinden http://my.foxmarks.com sitesine girerek de yer imlerinize erişebilir, düzenleyebilirsiniz. Daha önemlisi, Yer imlerinizin başına herhangi bir kaza gelmesi halinde yine my.foxmarks.com sitesine girip Tools > Explore & Restrore Old Bookmarks yolunu izleyerek değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Bu arada Xmarks ile benzer görev gören ve Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Weave adındaki eklentiye de kısaca değinmekte fayda var. Mozilla Firefox yer imleri, kayıtlı parolalar ve çerezleri eşleştirebilen Weave eklentisinin kurulumu ve ayarlama işlemleri biraz karmaşık ve uğraş gerektiriyor. Xmarks ise, sihirbaz şeklindeki Türkçe kurulum arayüzü ile Weave’den birkaç adım önde duruyor.

Foxmarks eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Fast Video Downloader

Fast Video Downloader

YouTube ve benzeri video paylaşım sitelerinden bir tık ile video indirebilmeyi sağlayan bir eklentidir. Eklentiyi kurduktan ve Mozilla Firefox?u bir kere kapatıp açtıktan sonra ekranın altındaki durum çubuğuna minik bir düğme yerleşecektir.

Bu düğmeye tıklayarak sayfadaki videoyu indirebilirsiniz. Videonun indirilmesi esnasında, videonun bulunduğu web sayfasını kapatmanızın bir sakıncası yoktur.

Fast Video Downloader eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Back to Top

Back To TopUzun web sayfalarında, sayfanın sonuna veya başına geçmek için defalarca kez fare tekerleğini döndürmek istemiyorsanız Back to Top eklentisini denemelisiniz. Eklenti bu iş için ekranın altındaki durum çubuğuna ok tuşları yerleştirmektedir. Aşağı ve yukarı yöne bakan tuşlara tıklayarak hızlıca sayfanın sonuna veya başına geçebilirsiniz. Bu iki tuşu kullanmak yerine her iki yöne bakan birleşik tuşu da kullanabilirsiniz. Her iki yöne bakan birleşik tuşa fare ile düz tıklayarak sayfanın başına, ters (sağ) tıklayarak sayfanın sonuna geçebilirsiniz. İsterseniz bu tuşları durum çubuğundan kaldırıp ekranın üstündeki gezinti araç çubuğununa yerleştirebilirsiniz. Şöyle ki;

Durum Çubuğu’ndaki eklentiye ait tuşlar ortadan kaldırmak için ?Araçlar > Eklentiler > Back to Top > Tercihler? yolunu izleyin. Orada Display sekmesi altında yer alan “Dont show in status bar” seçeneklerinin hepsini işaretleyin.

Eklentiye ait tuşları, gezinti araç çubuğuna yerleştirmek için ise ?Görünüm > Araç çubukları > Özelleştir? yolunu izleyin. Karşınıza gelen iletişim kutusu içinde bu eklentiye ait olan Back to Top ve Go to Bottom isimli simgeleri sürükleyip gezinti çubuğunda istediğiniz bir yere bırakın.

Back to Top eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Fission

Sayfaların yüklenme durumunu, durum çubuğundan izlemek yerine adres çubuğunda izlemenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorsanız Fission’u deneyin.

Fission

İsterseniz eklentinin tercihlerine girip, sayfa yüklenme durumunu gösteren dolgu rengini değiştirebilirsiniz.

Fission eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Snap Links [FF3]

Snap Links, bir arada sıralanmış çok sayıda bağlantıyı bir çerçeve çizerek aynı anda yeni sekmelerde açabilmeyi sağlayan bir eklentidir. Eklenti sayesinde, görüntülediğiniz bir sayfa içinde farenin sağ tuşunu kullanarak yeşil bir çerçeve açıyorsunuz. Açtığınız çerçeve içindeki tüm bağlantılar aynı anında yeni sekmelerde açılıyor. SnapLinks?in web gezintilerine büyük rahatlık ve hız kattığını belirterek denemenizi tavsiye ediyorum.

Snap Links eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Organize Status Bar

Bazı Mozilla Firefox eklentileri durum çubuğuna kendi simgesini yerleştirmektedir. Fazla sayıda eklenti kurmanız halinde durum çubuğu, resimdeki gibi karmaşık bir hale bürünebilir.Organize Status Bar
Bu minik boyutlu eklenti ile Mozilla Firefox durum çubuğuna istediğiniz gibi müdahale edebilirsiniz. Durum çubuğunda bulunmasını gereksiz gördüğünüz kaldırılamayan eklenti simgelerini kaldırabilir, simgelerin sıralamasını değiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Araçlar > Eklentiler > Organize Status Bar yolunu izleyip Tercihler düğmesine tıklamaktır.

Organize Status Bar eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Personas

Personas

Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Personas eklentisi, Mozilla Firefox temalarına yeni bir yaklaşım getiriyor. Personas eklentisi, birbirinden şık onlarca Personas temasını çevrimiçi olarak kolayca kullanma imkânı vermektedir. Personas temaları çevrimiçi olarak çalıştıkları için kurulum gerektirmezler. Tema değişikliği oldukça kolaydır ve Mozilla Firefox’un yeniden başlatılmasını gerektirmez. Personas temaları, Mozilla Firefox arayüzündeki düğme ve yazı tipini değiştirmezler. Bu yüzden, klasik temaların meydana getirdiği bazı yazı tipi ve simge değişikliklerinden kaynaklanan uyumsuzluklara Personas’da rastlamazsınız. Personas eklentisini kurduktan sonra durum çubuğunun sol tarafına, tilki şeklinde minik bir düğme yerleşecektir. Bu düğme üzerinden ya da eklentinin galeri sayfası üzerinden yeni Personas temalarını keşfedip kullanabilirsiniz.

Personas eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Forecastfox

Forecastfox varsayılan olarak durum çubuğu üzerinden, istediğiniz şehirlerin hava tahmin raporlarını bildiren bir eklentidir.

Forecastfox

Eklentiyi kurup Mozilla Firefox’u yeniden başlattıktan sonra alttaki pencere karşınıza gelecektir.

Forecast

Burada Ölçü Birimleri bölümünde yer alan Metrik seçeneğini işaretleyip Kod Bul düğmesine basın. Açılan penceredeki arama kutucuğuna bulunduğunuz şehrin adını Türkçe karakter kullanmadan girip Ara tuşuna basınız. Şehri seçip Tamam tuşuna basınız.

İsterseniz, eklentinin tercihlerine girerek önümüzdeki kaç günün hava tahminlerinin görüntüleneceğini, gece ya da gündüz sıcaklıklarının görüntülenip görüntülenmeyeceği gibi çeşitli seçenekleri değiştirebilirsiniz.

Forecastfox eklentisini yüklemek için tıklayınız.

WebMail Notifier

Eklentiye e-posta adreslerinizi tanıtmak için durum çubuğundaki mektup simgesine sağ tıklayıp Ayarlar düğmesine basın. Resimde varsayılan olarak Daum yazan yere tıklayarak e-posta hesabınızın türünü (yani Gmail mi, Hotmail mi ? vs.) seçin, ardından Kullanıcı Adı bölümüne, e-posta adresinizin @ işaretinden önce gelen kısmını yazın, şifre bölümüne de e-posta hesabınızın giriş şifresini yazdıktan sonra Ekle tuşuna basınız.

WebMail Notifier

Yeni e-posta geldiğinde uyarı mesajı ile haber verilmesini sağlamak için Ayarlar iletişim kutusundayken Genel sekmesine geçiniz ve orada yer alan “Uyarı mesajı göster” seçeneğini işaretleyiniz.

WebMail Notifier eklentisini yüklemek için tıklayınız.

Mozilla Firefox Temaları

Mozilla Firefox temaları, birer eklenti olmaları sebebiyle eklentilerle aynı mantıkla kurulurlar. Mozilla Firefox temalarını addons.mozilla.org sitesinde Themes sayfasından temin edebilirsiniz. Kurduğunuz temaları Araçlar > Eklentiler > Temalar yolunu izleyerek kullanabilirsiniz.
Birkaç güzel Mozilla Firefox temasını paylaşarak yazımızı burada noktalayalım.

Mozilla Firefox’u Google Chrome görüntüsüne dönüştürmek için Chromifox teması:

Chromifox

Tanıtımını yaptığımız Personas eklentisi kapsamında yer alan Rainbow Dots teması:

Rainbow

IFox Smooth teması:

Ifox

Nasa Night Launch teması:

Nasa

Bana Ders Anlat © 2008-2022