Pardus ta simge seti ekleme

Pardus’u özelleştirmenin yollarından biri de görsel yönden istediğiniz değişiklikleri yapabilmenizdir. Örneğin; simge seti eklemektir.

Yeni bir simge seti ekleyerek dosya ve dizinler ile Pardus menüsünde yeralan uygulamaların simgelerini değiştirebiliriz. Pardus da öntanımlı olarak gelen iki adet simge seti mevcuttur (Crystal SVG ve Tulliana). Bu simge setleri /usr/share/icons dizininde saklanmaktadır. Simge setlerini pek çok alternatifin bulunduğu www.kde-look.org sayfasında bulunan “icons” menüsünden indirebilirsiniz. Anlatımda kullanacağımız Dark-Glass simge seti dosyasını (Dark-Glass-scripted.tar.gz) masaüstüne indiriyoruz.

na-simge-1.png

Pardus menüsünden Tasma‘yı seçiyoruz. Görünüm ve Temalar bölümünden Simgeler‘i tıklıyoruz.

na-simge-3.png

Açılan pencerede sistemimizde kurulu olan simge setleri görünüyor. Yeni Tema Kur butonunu tıklıyoruz.

na-simge-4.png

Açılan pencerede kullanacağımız simge setinin bulunduğu dizini seçiyoruz. İndirdiğiniz arşiv dosyasını açmanıza gerek yok. Pardus bu arşivin bir simge seti olduğunu tanıyıp simgeleri gerekli dizinlere kendisi açacaktır.

na-simge-5.png

Kullanacağımız simge seti dosyasını seçip Tamam diyoruz.

na-simge-6.png

Arşivin otomatik olarak açılması ile birlikte yeni simge setiniz kullanıma hazır.

na-simge-7.png

Gelişmiş bölümünden simge boyutları ile ilgili ayarlamaları yapabilir; tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra uygula diyerek bilgisayarımızı yeni simge setimizle kullanabiliriz.

na-simge-8.png

Sistemimize yüklediğimiz simge setleri /home/Kullanıcıadınız/.kde3.5/share/icons dizininde yer almaktadır.

Pardus dersleri, kaynak : www.ozgurlukicin.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022