Pardus KDE4 Plasma Çalışma Alanı

Aşağıdaki yazıda sizlere KDE 4 ile masaüstümüze gelen ve biz kullanıcıların alışkanlıklarını değiştiren bazı yeniliklerden, bazı ayarların nasıl yapılacağından bahsetmek ve KDE4’ü daha rahat kullanmanızı sağlamak istiyoruz. Umarım sizler içinde keyifli ve bilgilendirici bir yazı olur.

calisma_alani

Plasma çalışma alanı nedir?

KDE 4’ün tüm teknik yenilikleri ve değişikliklerini bir yana bırakın, bence biz masaüstü kullanıcıları için en heyecan verici yenilik Plasma Çalışma Alanı’dır. KDE4 ile bildiğiniz masaüstü deneyimlerinden çok farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Plasma Çalışma Alanı tüm masaüstü ortamınızı sağlayan ve üzerinde birçok programcığın çalışabildiği, birden fazla ?Masaüstü Eylemi? ne sahip olabileceğiniz bir uygulama. Emin olun, KDE4 ile alışkanlıklarınızı değiştireceksiniz…

Plasma, sizi zengin ve göz alıcı temaları, şaşırtan efektleri, yeni ve farklı çoklu masaüstü deneyimleriyle çok etkileyecek. Tamamen kişisel zevkinize uygun ve esnek bir masaüstünüz olacak. İsterseniz ?dizin görünümü? ile klasik bir masaüstü ortamını, isterseniz ?masaüstü görünümü? ile daha şık, yenilikçi ve alışılmadık bir çalışma alanınız olacak. Tüm bu uçan, sallanan, dönen pencereleri KDE4 Masaüstü ve Efektleri sağlayacak ve artık sistem kaynaklarını daha az tüketen, hızlı bir masaüstü deneyiminden bahsedebileceğiz.

Evet şimdi de ayarlarından bahsedelim, Plasma ayarlarına ulaşmanın birçok yolu bulunmaktadır. Benim tercihim ekranın sağ üst köşesinde yer alan Plasma menüsü. Ama siz sağ tuş menüsüyle de aynı işlerin birçoğunu yapabilir veya masaüstünüze Plasma Kontrol Paneli programcığını ekleyebilirsiniz.

Plasma menüsüne tıkladığınızda göreceğiniz;

  plasma_menu

 1. Programcık Ekle: Detaylarını aşağıda bulacağınız programcıkları buradan ekliyoruz.
 2. Küçült: Plasma Masaüstü Eylemlerinizi bu seçenek ile görebilir ve yeni Eylemleri buradan ekleyebilirsiniz.
 3. Programcıkları Kilitle: Bu seçim ile Plasma yaptığınız ayarları ve eklediğiniz programcıkları koruma altına alırsınız.
 4. Görünüm Ayarları: Sağ tuş menüsünde de bulunan bu seçenekle, Plasma Çalışma Alanının Eylem tipini, Temasını ve Duvar kağıdını değiştirebilir, istediğiniz tema ve duvar kağıdını kolayca yükleyebilirsiniz.

Masaüstü Eylemleri

Evet alışması ve kullanması belkide en zor Plasma yeniliği olan Masaüstü Eylemlerini biraz açıklayalım. KDE4 Masaüstü Eylemleri özelliğiyle, KDE 3 ve diğer Linux masaüstü ortamlarını kullananların çok iyi bildikleri çoklu masaüstü kullanımına yeni bir soluk kazandırılmış. Eylemler ve onun ?Dizin Görünümü? ile ?Masaüstü? Eylem Tipleri sayesinde, iki veya daha fazla masaüstü yanında, ayrı duvar kağıtları ile de farklılaştıracağınız, masaüstü kullanım özelliklerine sahip olacaksınız. Bu kullanım özellikleri sayesinde her masaüstü eyleminizde farklı program kısayollar, farklı dizinler veya Plasma programcıkları kullanıcının emrinde olacak.

Birden fazla Eyleme sahip olmak için;

 1. Plasma menüsünden kilidi kaldırın.
 2. Küçült seçeneği ile Plasma Çalışma Alanını küçültün.
 3. İlk Eylemin altında yer alan, Eylem Ekle seçeneği ile yeni Eylemi ekleyin.
 4. Geçmek istediğiniz Eylemin altında bulunan artı büyüteç ?Büyüt? ile Eylemi büyütün.

Eylemi ayarlamak için;

 1. Plasma veya Masaüstünde açacağınız Sağ tuş menüsünde, Görünüm Ayarlarını seçin.
 2. Eylem tipi ve Duvar kağıdını değiştirerek özelleştirin. Tema tüm eylemlerde ortaktır.

eylemler01

Masaüstü Eylem Tipleri:

 1. dizinDizin Görünümü: Bu sayede masaüstünüz klasik görünümüne kavuşur. Masaüstü dizini ön tanımlı dizindir. İsterseniz farklı bir dizini de masaüstünüz olarak kullanabilirsiniz. Dizin görünümü ayaları için de Plasma ve Sağ tuş menülerini kullanabilirsiniz.
 2. Masaüstü: Yeni nesil masaüstü görünümü olan bu seçenek ile masaüstünüz duvar kağıdı ile süslü ve tamamen sizin zevkinize göre şekillenecek bir alandır. Pardus 2009 ön tanımlı ayarları sayesinde Masaüstü dizininiz Dizin Görünümü Plasma Programcığı ile kullanımınıza sunulmuştur.

Her iki eylem tipinde de tüm programcıklar birçok defa kullanılabilir ve masaüstünüz şenlenebilir. Ayrıca bu eylemler arasında geçişi sağlama için kullanabileceğiniz bir Plasma Programcığı da mevcut. Bu programcığı istersek masaüstümüze istersek Panelimize ekleyebiliriz.

Panel

KDE4’ün Paneli artık bir Plasma uygulaması ve birçok Plasma Programcığını üzerinde çalıştırabiliyor. Plasma teknolojisi sayesinde masaüstünüzde kullandığınız birçok program, panel üzerinde programcık olarak çalışabiliyor. Eğer bir şekilde Paneli silerseniz geri getirmek için Masaüstü eylem tipinde, programcıkların kilidini açın ve sağ tuş menüsünden yeni paneli ekleyin. Bu tamamen boş bir panel olacak ve sizin eklediğiniz Programcıklar ile kendine gelecektir.

Paneldeki Öntanımlı Programcıklarımız (soldan sağa sırayla):

 1. Uygulama başlatıcısı: Bildiğiniz Başlat Menüsü.
 2. Masaüstünü göster: Tüm pencereler gizlenir.
 3. Aygıt Bildiricisi: Takılan aygıtları yönetir.
 4. Sayfalayıcı: Masaüstleriniz arasında gezinmenizi sağlar.
 5. Görev Yöneticisi: Tüm pencere ve görevlere buradan ulaşırsınız.
 6. Sistem Çekmecesi: Sistem çekmecesinde çalışan uygulamaları listeler.
 7. Ağ Yöneticisi Programcığı: Ağ bağlantılarınıza ulaşırsınız.
 8. Pil izleyicisi: Eğer Diz üstü bilgisayarınız varsa, bilgisayarı pil durumunu izler ve     güç yönetimini yapar.
 9. Dijital saat: Saati ve tarihi izlemenizi sağlar.

panel

Panelin ayarları içinde panel üzerinden sağ tuş veya Plasma menüsü kullanılabilir.

 1. Taşıma Perdesi: Fare işaretçisi sol tuşu ile tutun ve Paneli istediğiniz kenara taşını.
 2. Yükseklik:  Fare işaretçisi sol tuşu ile tutun ve Paneli istediğiniz Yüksekliğe ayarlayın.
 3. Programcık ekle: Panele Programcık ekler.
 4. Programcıkları kilitle: Paneli ve programcıkları kilitler.
 5. Daha Fazla Ayar: Paneli istediğiniz yöne yaslar, otomatik gizlenir hale getirir, genişliğini arttırır ve paneli kaldırabilirsiniz.

programciklar

Plasma Programcıkları

Plasma Çalışma Alanı ile hayatımıza girecek bu küçük ama kullanışlı uygulamalar, bizlere birçok güzellik ve kolaylığı bir arada sunacaklar. Beğenerek kullandığınız SuperKaramba ve Google Araçlarını da artık KDE 4 ile birlikte rahatlıkla kullanılabileceksiniz. Programcıklar temanızla kusuruz bir uyum içinde, sizin istediğiniz boyut ve açıyla masaüstünüze yerleşebilecek. Ağ ve Servis Yöneticileri gibi bazı Pardus’a özel uygulamalarını da masaüstü programcıklarıyla her an izleyebiliyoruz.

Plasma Çalışma Alnına ve Panele Programcık eklemek için; Menülerinde bulunan Programcık ekle seçeneğini seçmeniz ve açılacak pencereden programcıkları seçmeniz veya istediğiniz yere sürüklemeniz yeterli. Bu yüzden bir programcığı yanlışlıkla kapatırsanız, üzülmeyin!

Plasma programcıklarının güzel özelliklerinden biri de Programcıkların Panel ve Masaüstünde farklı kimliklere bürünmesidir. Bende size beğendiğiniz programcıkları farklı şekillerde denemenizi tavsiye ederim.

Keyifle kullanacağınız Programcıkların daha fazla için Paket Yöneticisinin arama kısmına programcık, plasmoid yazarak çıkan paketlerden istediklerinizi kurun.

Hepinize bol Pardus’lu günler dilerim.

Pardus dersleri, kaynak : www.ozgurlukicin.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022