Pardus Klavye kısa yolları

?Klavye tuşlarına görev atamak için basit bir araç?

Evet, Pisi Xbindkeys ‘i böyle tanımlıyor. Yazımızı okumayı bitirdiğinizde aslında o kadar da ?basit? bir araç olmadığını, harikalar yaratabildiğini göreceksiniz.

Nedir peki bu xbindkeys? Özellikle dizüstü kullanıcılarına hitap eden, klavyede yer alan tuşlara farklı görevler atamanızı sağlayan, küçük ama son derece işlevsel bir programdır. Hem de pisi paketi contrib deposunda! Kurmak hiç de zor değil, peki ya kullanımı? O da hiç zor değil, okumaya devam edin…

Anlattıklarımı denemeden önce depodan paketi kurduğunuza emin olun, bunun için paket yöneticisini kullanabilirsiniz. Menünüzde xbindkeys’i aramayın ya da çalıştırmaya çalışmayın. Çünkü xbindeys arkaplanda çalışan bir uygulamadır ve çalıştığını grafik arayüzünde göremezsiniz.

Kullanım hakkında söylenmesi gereken ilk şey ayar dosyası. Xbindkeys varsayılan olarak ev dizininizde .xbindkeysrc şeklinde bir ayar dosyası kullanır. Eğer bu dosya ev dizininizde yer almıyorsa oluşturun. Şimdilik içi boş kalsın, birazdan klavye tuşlarınıza istediğiniz fonksiyonu oraya ekleyeceğiniz bir iki satır ile atayabileceksiniz.

Konsolda ?xbindkeys ?help ? komutu ile önünüze serilecek olan ?yardım? çıktısını okuyarak ufak bir fikir edinebilirsiniz. Sonrasında, artık klavyeye hükmetme zamanı!

İsterseniz tek bir tuşa, isterseniz de bir tuş kombinasyonuna fonksiyonlar atayabilirsiniz. Örnekle; CTRL + SHIFT + ALT ve A ya birlikte bastığımda Amarok ‘un çalışmasını istiyorum diyelim. Konsolda Xbindkeys ‘in bu tuş kombinasyonunu nasıl algıladığını görmek için ?xbindkeys -mk? komutunu veriyorum. -mk ?multikey? yanı ?çoklu tuş? anlamına geliyor.

na-xbindkeys-1.png

Gördüğünüz gibi en üst kısımda, bastığım tuş kombinasyonunu algılayan xbindkeys bana ayar dosyasına ne eklemem gerektiğini zaten söylüyor.

“(Scheme function)”
m:0xd + c:38

(Scheme function) olarak görünen kısım değiştirmem, ve yerine bu tuşlara bastığımda gerçekleşmesini istediğim işlevi yazmam gerekiyor. Ben bu kombinasyon ile Amarok’u çalıştırmak istediğim için şu şekilde değiştirmeliyim.

“amarok”
m:0xd + c:38

Bunu komutu alıp oluşturduğum ~/.xbindkeysrc dosyasına ekliyorum. Yeni ayar dosyam şu şekilde:

na-xbindkeys-2.png

Eğer bir tuş kombinasyonuna değil de, tek bir tuşa fonksiyon atamak istiyorsanız, ?xbindkeys -k? kullanmalısınız.

Amarok yerine herhangi bir uygulama seçebilir, parametre ekleyebilirsiniz. Konsolda vermeniz gereken komutları da fonksiyon olarak atayabilirsiniz.

Ayar dosyanız ile işinizi tamamladıktan sonra kaydedip kapatın ve konsolda ?xbindkeys ? komutunu verin. Ayar dosyanızın yeni halini algılayan xbindkeys emrinize amade 🙂

Pardus dersleri, Kaynak www.ozgurlukicin.com

Xbindkeys ile daha işlevsel klavyeler! 🙂

Bana Ders Anlat © 2008-2022