Pardus ta Jack Kurulumu ve Çalıştırılması

?Jack? bir ses sunucusudur. Ses kalitesinin, ses kartı modelinize de bağlı olarak, daha iyi olmasını arzu edenler için ideal bir çözümdür.

Öncelikle Paket Yöneticisi ile paket deposundan iki paket indirmemiz gerekiyor. Bu iki paketi de solda yer alan

?Çokluortam Uygulamaları? kategorisinden yükleyeceğiz.

İlk olarak ?jack-audio-connection-kit? ses sunucusunu indireceğiz. ?jack-audio-connection-kit? paketini seçiyoruz.

Jack_Kurulumu1.jpg

İkinci olarak, jack ses sunucusunun ayarlarını yapabileceğimiz, ses sunucusunu başlatıp durdurabileceğimiz bir uygulama olan ?qjackctl? paketini seçip indiriyoruz.

Jack_Kurulumu2.jpg

Bu seçtiğimiz iki paketi, sağ üst köşedeki ?Paketleri Yükle? düğmesine tıklayarak bilgisayarımıza indirebiliriz. Yükleme bittiğinde Pardus>Programlar>Çokluortam menüsünü açtığımızda QjackCtl paketinin yüklenmiş olduğunu görürsünüz.

Pardus>Programlar>Çokluortam>QjackCtl uygulamasını açıyoruz. Karşımıza ?Jack Audio Connection Kit? başlıklı uygulama penceresi açılıyor.

Jack_Ayarlari1.png

JACK ses sunucusunun sağlıklı çalışması için sadece bir ayarı değiştirmemiz yeterli olacaktır. Bunun için, pencerede yer alan ?Setup? düğmesine tıklıyoruz ve karşımıza bir ayarlar penceresi geliyor. Bu ayarlar penceresinde, ?Settings? altındaki ?Parameters? bölmesinde ilk sırada yer alan ?Realtime? seçeneğini kaldırıyoruz. Bundan sonra sağ köşedeki ?OK? düğmesine tıklıyoruz ve pencere kapanıyor.

Jack_Ayarlari2.png

Gerekli ayarları tamamladıktan sonra sıra ?Jack Ses Sunucusu?nu başlatmaya geliyor. ?Jack Audio Connection Kit? penceresinde en solda yer alan ?Start? düğmesine tıklıyoruz ve ses sunucusunu devreye sokuyoruz.

Jack_Ayarlari3.png

Audacity Kurulumu ve Jack Uyumu

Bir “Ses Kaydetme ve İşleme” (Audio Recording and Editing) yazılımı olan ?Audacity? paketini yukarıda anlatılan yöntemlerle bilgisayarınıza kurduğunuzu farz ederek, Audacity’nin ses sunucusu olarak ?Jack?i kullanmasını ayarlamaya başlayacağız. Bunun için İngilizce olarak kurduğumuz Audacity yazılımının menülerinde, soldan ikinci sırada yer alan ?Edit? menüsünün en altında yer alan ?Preferences? penceresini açmalıyız. Bu işlemin kısayol tuş kombinasyonu ise ?Ctrl+P?dir.

Karşımıza çıkan pencerede, soldaki listede ayarlarını yapacağımız parametreler yer almaktadır. Biz, ilk sırada yer alan ?Audio I/O? yani ses giriş ve çıkış tercihlerimizi ayarlayacağız. Audacity’nin Playback (Çalma) ve Recording (Kaydetme) aygıtı olarak ?JACK Audio Connection Kit?i seçtiğimizde, bu aşamadan önce başlattığımız JACK Ses Sunucusu, Audacity ile yaptığımız kayıtlarda ve çalmalarda bizim kullanacağımız ses aygıtı olacaktır.

AudacityAyarlari2.png

Böylece Audacity gibi mükemmel bir uygulamayı kullanırken, ses kalitemizin de mükemmel olmasını sağlayabiliyoruz.

Buradaki linklerde Jack ve Audacity ile ilgili detaylara da ulaşabilirsiniz.

pardus dersleri, kaynak : http://www.ozgurlukicin.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022