Pardusta Jabber Hesabı Alma

Jabber Hesabı Alma : Bu yazıda Pardus’un anlık mesajlaşma protokolü diyebileceğimiz Jabber’ı biraz yakından tanımaya ve Kopete üstünden Jabber hesabı almaya değineceğiz. Öncelikle Jabber nedir biraz bunun üstünde duralım.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda anlık mesajlaşma programları, hem çok geliştiler hem de kullanıcı sayılarında büyük bir patlama oldu. Her mesajlaşma programının avantajları olduğu kadar zayıf oldukları yanlar da var. İşte Jabber bu noktada her programın avantajlarını birleştirip güzel bir sentez sunuyor önümüze.

Jabber, Xml teknolojisi ile çalıştığı için tam bir standarda sahip. Böylece aynı özelliklere sahip farklı arayüzler içeren tüm programlarda tam performans ile çalışabiliyor. Bu durumda siz Kopete programını beğenmediyseniz Jabber kullanmak için destekleyen başka bir program kullanabilirsiniz. Bu da özgürlük demektir.

Bunun yanı sıra Jabber hemen hemen gerçek zamanlı mesaj iletimi yapmakta ve mesajlarını her zaman teslim etmektedir. Bu da siz gönder tuşuna bastığınızda karşıda yer alan arkadaşınız mesajı okuyor demektir. Böylece özellikle iş ortamında Jabber kullanıldığınızda hızı sayesinde işleri daha verimli yerine getirebilirsiniz.

Esnek olduğu için dosya gönderebilir, oyun oynayabilir ya da aklınıza gelen yeni fikirleri uygulayabilirsiniz.

Jabber’ı tanıyıp sevdiğimize göre artık onu nasıl kullanacağımızı öğrenebiliriz.

İlk Adım: Kopete’yi çalıştırmak

Kopete, Pardus ile yüklü gelen ve tüm popüler sohbet ağlarına aynı anda bağlanmanıza izin veren hızlı ve güçlü bir anında mesajlaşma programıdır. Çalıştırmak ise son derece basittir.

  1. Alt+F2 tuşlarına aynı anda basıp ?kopete? yazıp çalıştır diyebiliriz
  2. Pardus’tan Programlar’a oradan da İnternet sekmesine ulaşıp Kopete’yi çalıştırabilirsiniz.

ia-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-1.jpg

Gördüğünüz gibi Kopete gayet sade bir arayüze sahip. Şimdi sırada bir Jabber hesabı almak var.

İkinci Adım: Hesap Ekleme pencersini açmak ve Jabber’ı seçmek

Kopete açıkken Dosya menüsüne girip Hesap Ekle düğmesine tıklayın.

Açılan pencerede AIM’den MSN’e oradan İrc’ye hatta icq ve Gadu’ya kadar birçok protokole bağlanmak için seçenekleri göreceksiniz. Biz yazımızın konusuna sadık kalalım ve Jabber’ı seçerek ileri düğmesine basalım.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-3.jpg

Üçüncü Adım:Yeni bir Jabber hesabı almak

İleri tuşuna basmanızla beraber karşınıza Hesap Bilgi Ekranı gelecektir. Bu ekranda, eğer bir Jabber hesabınız varsa, bilgilerini girerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada şunu belirtmek gerekir ki, mevcut hesabınızın Pardus-Jabber sunucusu üzerinde bulunması gerekir.

Eğer bir hesabınız yoksa endişelenmeyin. Kopete bir dakika içerisinde hesabınızı oluşturacaktır. Bunun için Hesap Bilgi Ekranında gördüğünüz Yeni Hesaba Kaydol düğmesine basmanız yeterlidir.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-4.jpg

Düğmeye bastıktan sonra karşınıza gelen kayıt ekranında yapmanız gerekenlere birlikte bakalım.

Jabber Sunucu: Buraya eğer Parudus-Jabber sunucusuna bağlanmak istiyorsanız sunucu adresi olarak jabber.pardus.org.tr adresini girmelisiniz.

Bu ekrana Jabber hesabınızda kullanmak istediğiniz ismi giriniz. Bu adınız olabileceği gibi takma bir isim de olabilir. Ben örnek olması amacıyla ?deneme? ismini kullandım. Kullanmak istediğiniz ismi yazdıktan sonra devamında @jabber.pardus.org.tr adresini yazmayı unutmayın.

Parola ve Parola tekrarla: Burada hesabınız için istediğiniz parolayı iki kere yazmanız yeterlidir.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-5.jpg

Herşeyi girdikten sonra aşağıda inaktif durumda olan Kayıt Ol düğmesi aktif hale gelecektir. Bundan sonra Kayıt Ol düğmesine basın ve işleminizin sonlanmasını bekleyin. Kayıt işleminin bitmesiyle birlikte kaydolduğunuza dair bir mesaj ekranda görüntülenecektir.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-6.jpg

Dördüncü Adım: Son ayarlar ve bağlantıyı kurmak

Kayıt ekranını kapattıktan sonra Hesap Bilgi Ekranı tekrar karşınıza gelecektir. Bu ekranda eğer parolanızın her zaman Kopete tarafından hatırlanmasını istiyorsanız Parolayı Hatırla kutusunu doldurun. Bağlantı, Dosya Aktarımı ve Gizlilik sekmesinde yer alan ayarlar sizin Jabber’ı rahatlıkla kullanmanız için daha önceden titizlikle ayarlanmıştır. Eğer özel bir ihtiyaç hissetmiyorsanız bu ayarları değiştirmenize gerek yoktur.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-7.jpg

İleri tuşuna basmanızla beraber artık işimizin bittiğini gösteren ekrana gelmiş bulunuyoruz. Bu ekranda eğer istersek hemen hesabımıza bağlanmak için ilgili seçeneği işaretleyebiliriz. Bahsetmek istediğim ise özel renk kullanma şansımız. Eğer Kopete’de iki üç farklı hesabı aynı anda kullanıyorsak bunları renklendirerek birbirinden ayırma şansımız var. Örneğin iş hesabı için kırmızı rengi, arkadaşlarınızla görüştüğünüz hesap için yeşil rengi seçebilirsiniz. Böylece herhangi bir karışıklığa meydan vermeden organize olabilirsiniz.

a-kopete-0.12.95-jabber_hesabi_alma-8.jpg

Adımlamaktan koşmaya

Bitir tuşuna basmanızla beraber Jabber sunucusuna bağlanacak ve bu yazının sonuna geleceksiniz. Bu noktadan sonra Jabber ile yapabileceklerinizi yakında yayınlanacak diğer yazılardan takip edebilirsiniz. Kopete’ye biraz alışkansanız kullanmakta zorluk çekmeyeceksiniz Jabber’ı. Bir ipucu vererek yazıyı noktalayalım. Bir arkadaşınızı eğer kişi listenize eklemek isterseniz Jabber kimliğini [email protected] olarak girmeniz gerekmektedir.

Denemekten ve tekrar denemekten çekinmeyin.

pardus dersleri, kaynak : http://www.ozgurlukicin.com

Bana Ders Anlat © 2008-2022